Venäjän asevoimat kiihdytti vuodenvaihteen jälkeen hyökkäyksiään Donetskin alueella sijaitsevaa Avdijivkan kaupunkia vastaan. Rynnäköt ovat jatkuneet kovista tappioista huolimatta.
Ukrainalainen sotakirjeenvaihtaja Juri Butusov kuvaili kaupungin tilannetta jo viikonvaihteessa ”kaoottiseksi ja kriittiseksi”. Venäläisjoukot ovat päässeet viime päivinä etenemään kaupungin pohjoislaidalla sijaitsevan tehdasalueen tuntumassa.
Venäjän ilmavoimat on moukaroinut puolustajien asemia lentokoneiden pudottamilla liitopommeilla. Kohtuullisen tarkoilla pommeilla on tuhottu muun muassa rakennuksia, joita käytettiin lennokkien ohjaamiseen.
Ukrainalaisten tilanteen kerrotaan olevan tukala, koska Avdijivkan huoltotiet ovat jatkuvan tykistöpommituksen kohteena.
Lennokin kuvaama video näyttää, kuinka kaupunkia moukaroidaan jatkuvasti UMPK-liitopommeilla.
LUE MYÖS:
Etulinjan tilanteen sanotaan olevan kriittinen, Ukraina voi menettää Avdijivkan (VU 6.2.2024)
Video of Russian UMPK glide bomb strikes on Avdiivka. https://t.co/LvWCJhAOWB pic.twitter.com/pX3aJO8MLR
— Rob Lee (@RALee85) February 13, 2024





