Tuhoutunutta Avdijivkaa 24. lokakuuta. AFP/LEHTIKUVA/HANDOUT

Venäjän sanotaan menettäneen 4000 miestä Avdijivkassa

Venäjä on tehostanut hyökkäyksiään Avdijivkaa vastaan useiden viikkojen ajan.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Venäjän tappiot Avdijivkassa ovat noin 4 000 miestä, puolustusministeri Rustem Umerov sanoi 28. lokakuuta puhelussa Yhdysvaltain puolustusministeri Lloyd Austinin kanssa, kertoo The Kyiv Independent.

Presidentti Volodymyr Zelenskyi sanoi perjantaina, että Venäjä oli menettänyt ainakin prikaatin, joka yritti valloittaa Donetskin alueella sijaitsevan Avdijivkan.

Venäjän armeijassa prikaatiin voi kuulua avoimien lähteiden mukaan 2 000-8 000 miestä.

Venäjä on tehostanut hyökkäyksiään Avdijivkaa vastaan useiden viikkojen ajan. Moskovan kerrotaan käyttäneen laajoja voimia yrittääkseen piirittää kaupungin ja kärsien prosessissa raskaita mies- ja kalustomenetyksiä.

Umerov totesi, että armeijan taktisten ohjusjärjestelmien (ATACMS) toimittaminen Yhdysvalloista auttaa Ukrainaa iskemään pidemmälle etulinjojen taakse Venäjän komentopisteisiin.

Ukrainan joukot aloittivat ATACMS:n käytön 17. lokakuuta tuhoten yhdeksän helikopteria ja muuta sotakalustoa sekä tappoivat kymmeniä sotilaita.

Kansallisen turvallisuus- ja puolustusneuvoston sihteeri Oleksi Danilov sanoi 24. lokakuuta, että pitkän kantaman aseet ”ylittivät odotukset”.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)