Kim Jong-un oli ripustanut seinälleen kuvan itsestään ja Venäjän presidentistä Sergei Shoigun vieraillessa Pohjois-Koreassa kesällä. AFP PHOTO/KCNA VIA KNS. AFP / LEHTIKUVA / STR

Kim Jong-un on väitetysti junassa matkalla tapaamaan Vladimir Putinia

Virallisen vierailun agendalla lienee se, että Venäjä haluaa aseapua Pohjois-Korealta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Pohjois-Korean johtajan Kim Jong-unin kerrotaan tapaavan Venäjän presidentti Vladimir Putinin Venäjällä lähipäivinä.

Kim Jong-un on eteläkorealaisen uutistoimiston mukaan parhaillaan ”erikoisjunassa”, jonka määränpää on Vladivostok Kiinan rajan tuntumassa. Asiasta kertovat muun muassa CNN ja Meduza.

Meduza kertoo, että junamatka Pjongjangista Vladivostokiin kestää noin 20 tuntia, joten Kim Jong-un saapunee perille tiistaina.

Kremlistä on vahvistettu, että Kim Jong-un tekee piakkoin virallisen vierailun Venäjälle Putinin kutsusta.

Vladivostokissa järjestetään 10.-13. syyskuuta Eastern Economic Forum -tapahtuma, jonka yhteydessä Putinin ja Kimin ennakoidaan keskustelevan, pääaiheenaan Pohjois-Korean asetoimitukset Venäjälle.

Venäjän puolustusministeri Sergei Shoigu vieraili Pohjois-Koreassa heinäkuussa.

LUE MYÖS:
USA varoittaa Pohjois-Koreaa asekaupoista Venäjän kanssa – ”sillä on hintansa” 

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)