Ukrainalaissotilas tuhotun koulurakennuksen pihalla Zelenyi Hain kylässä. LEHTIKUVA / AFP Bulent Kilic

Koulutus ja sivistys rakentavat myös uuden Ukrainan

BLOGI

Kirjoittaja pitää järkyttävänä, että Venäjä on hyökkäyksessä järjestelmällisesti tuhonnut koulutusinstituutioita.
Picture of Heljä Misukka
Heljä Misukka
Yrittäjä, jonka LovEdu-yhtiö tekee muun muassa opetusalan konsultointia.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Osallistuin muutama vuosi maanpuolustuksen erikoiskurssille, jonka osanottajat olivat koulutus- ja kasvatusalan asiantuntijoita ja johtajia eri puolelta maata. Kurssilla painotettiin sitä, miten tärkeää kriisien kohdatessa on pitää koulut auki. Koulut ja oppilaitokset turvaavat osaltaan monia yhteiskunnan tärkeitä toimintoja ja antavat lapsille ja nuorille turvallisuuden tunnetta.

Pandemian jyllätessä muistelin kurssin sanomaa ja ymmärsin, miten valtava kynnys on sulkea koulut. Sitä ei meinannut uskoa todeksi, mutta nyt on sekin koettu. Monissa perheissä erikoista ajanjaksoa muistellaan sekavin tuntein.

Globaalissa kontekstissa koulutuksen, sivistyksen ja tieteen merkitys yhteiskunnan peruspilarina on tullut viime vuosina esiin monesti. Yhdysvalloissa Trumpin aikakaudella tiedettä halveksittiin avoimesti ja jopa vapaan tiedonvälityksen maassa monet ovat olleet valmiita uskomaan valheisiin ja levittämään niitä. Mitä vähemmän koulutusta ja tietoa ihmisillä on, sitä helpompi heitä on johtaa harhaan.

Suomessa koulutusjärjestelmämme painottaa opetussuunnitelmatasolla vahvasti kriittistä ajattelutapaa ja tieteen vapautta. Suomen kaltaisessa maassa opetetaan lähdekriitiikkiä ja kannustetaan muodostamaan omia mielipiteitä sekä osallistetaan jo pieniä lapsia päätöksentekoon päiväkoti-ikäisestä lähtien, ikätasoisesti toki. Demokratiakasvatukseen panostetaan vuosi vuodelta enemmän.

Ukrainan tapauksessa on järkyttävää, miten systemaattisesti Vladimir Putinin Venäjä on tuhonnut koulutusinstituutioita. Presidentti Volodomyr Zelenskyi kertoi Suomen eduskunnalle, että Venäjän hyökkäyksen aikana jo lähes tuhat päiväkotia, koulua tai oppilaitosta on vaurioitunut tai tuhottu. Määrä vastaa melkein puolta Suomen peruskouluista. Ei ole vahinko, että juuri nämä rakennukset on otettu tähtäimeen, sillä niissä asuu kansakunnan tulevaisuus.

Myös opettajat ovat totalitaarisissa valtioissa aina ”vaarallisia”. Venäjällä monia opettajia on joutunut vaikeuksiin, kun he ovat uskaltaneet kertoa oppilaille oikeaa tietoa Venäjän hyökkäyksestä suvereeniin valtioon.

Suomeen sotaa pakoon tulleet ukrainalaiset ovat aiemmasta poiketen lapsiperheitä, joissa on paljon päiväkoti- tai kouluikäisiä lapsia. Toivotamme heidät lämpimästi tervetulleiksi kouluun mahdollisimman pian ja opetusministeriö on laatinut ukrainaksi kuvauksen Suomen koulutusjärjestelmästä. Koulunkäynti on kaikille maksutonta ja pitää sisällään lämpimän aterian.

Valmistavan opetuksen luokkia on aloittanut jo isoissa ja pienissäkin kunnissa, niin Vantaalla ja Helsingissä kuin Laitilassa ja Karstulassa. Toimintaa laajenee jatkuvasti. Koulunkäynti antaa mahdollisuuden oppia, leikkiä, löytää ystäviä ja kokea turvallisuutta. Liikuntatunnit ja kädentaitoa vaativat tunnit onnistuvat vähäiselläkin kielitaidolla.

Monet korkeakoulut ovat jo tarjonneet ukrainalaisille mahdollisuuksia jatkaa opintojaan tai hakea korkeakoulutukseen. Meillä on myös maahanmuuttajien ja turvapaikanhakijoiden korkeakoulutukseen liittyvä neuvonta keskitetty tietyille vastuukorkeakouluille.

Samaan aikaan kun tarjoamme varhaiskasvatusta ja koulutusta maahamme tulleille, pitää katseet suunnata tulevaisuuteen. Kuten Zelenskyi jo puheessaan meille ehdotti, Suomi voi olla jälleen rakentamassa ja uudistamassa Ukrainan koulutusjärjestelmää. Ei riitä, että rakennetaan uudelleen koteja ja muita rakennuksia, vaan lapset ja nuoret on saatava sodan jälkeen mahdollisimman pian kouluun palattuaan kotimaahan. Vasta se on tulevaisuuden rakentamista – vasta sivistyksen, koulutuksen ja tieteen avulla luodaan kestävää yhteiskuntaa, uusia työpaikkoja ja toisia kunnioittavaa kanssakäymistä.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
› Uutissyöte aiheesta
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)