Daavidin linko pysäytti ensi kertaa ballistisen ohjuksen tosipaikassa

Suomi on tehnyt kaupat Israelin kanssa kyseisestä ilmatorjuntajärjestelmästä.
Suomi on hankkinut Israelista Daavidin linko -ilmapuolustusjärjestelmän. Kuvituskuva. Wikimedia Commons / IDF Spokesperson's Unit
Suomi on hankkinut Israelista Daavidin linko -ilmapuolustusjärjestelmän. Kuvituskuva. Wikimedia Commons / IDF Spokesperson's Unit

Israelin asevoimien Daavidin linko -ilmatorjuntaohjusjärjestelmä onnistui torjumaan ensimmäistä kertaa Iranista laukaistuja ballistisia ohjuksia, kertoo Israelin armeijan radio X-palvelussa.

– Tämä torjunta on ensimmäinen laatuaan torjuntajärjestelmälle, jota ei ole lainkaan suunniteltu torjumaan ballistisia ohjuksia näillä etäisyyksillä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Daavidin linko on suunniteltu torjumaan keskipitkän ja pitkän kantaman uhkia, kuten raketteja ja ohjuksia 40–300 kilometrin etäisyydeltä (pääasiassa Gazasta/Libanonista), mutta ei 1 500 kilometrin etäisyydeltä Iranista laukaistujen ohjusten osalta.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Israel aloitti viime perjantaina iskut Iranin ydin- ja sotilaskohteisiin. Iran on vastannut iskuihin ohjusiskuilla

Järjestelmä on valittu ja myyty Suomen puolustusvoimille korkeatorjuntajärjestelmäksi.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos