Ukrainan armeija vahvistanut asemaansa Dniprojoella

Ukraina on onnistunut heikentämän Venäjän joukkoja.
Ukrainan sotilas tähystämässä. LEHTIKUVA / ROMAN PILIPEY
Ukrainan sotilas tähystämässä. LEHTIKUVA / ROMAN PILIPEY

Ukrainan armeija on vahvistanut asemiaan Khersonin kaupungin Dniprojoen vasemmalla rannalla. Lisätoimilla pyritään etenemään pidemmälle Dniprojoella. Asiasta kerrotaan Ukrainan asevoimien Facebook-tilillä.

Raportin mukaan Ukrainan armeija torjui kuusi Venäjän hyökkäystä Dniprojoen vasemmalla rannalla. Ukraina jatkaa hyökkäysoperaatioitaan Melitopoliin ja Bah’mutiin. Sotatilanne Itä- ja Etelä-Ukrainassa jatkuu vaikeana.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Perjantaina 17. marraskuuta Ukrainassa käytiin 53 taistelua. Ukrainan ilmavoimat iskivät 12 kertaa Venäjän asemiin. Ilmaiskuihin kuului kaksi iskua ilmatorjuntaohjusjärjestelmiin ja 10 iskua muihin joukkoihin.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Ukrainan ohjusjoukot iskivät kolmeen Venäjän henkilöstö-, ase- ja sotilaskalustoryhmään, kuuteen tykistöyksikköön, yhteen ampumavarastoon, yhteen ilmatorjuntajärjestelmään ja yhteen komentokeskukseen.

Venäjä suoritti yhden ohjusiskun, 24 ilmaiskua sekä 18 hyökkäystä Ukrainan armeijan asemia ja asutusalueita vastaan useita kranaatinheitinjärjestelmiä käyttäen. Venäjä on käyttänyt hyökkäyksissään myös Shahed-136/131 -taisteludroneja.

 

Venäjän diktaattori on ollut jo toista viikkoa poikkeuksellisen vähän esillä.
Tullin mukaan yritys väitti ajoneuvojen olevan menossa Kazakstaniin tai Turkkiin.
Jopa puolet kalustosta on ollut lentokiellossa.
Mainos