Kokoomuksen talouspoliittiset linjaukset edustavat paluuta rehelliseen talouspolitiikkaan, eivät vallankumousta, kommentoi kokoomuksen kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo Keskisuomalaisessa julkaistussa kolumnissaan.
Wallinheimo valittelee nykyisen hallituksen harjoittavan talouden suhteen vasemmistolaista politiikkaa, jossa velkaa on otettu surutta välittämättä siitä, että velka on myös maksettava takaisin.
– Pysyvästi velkainen maa ei pysy pitkään omilla jaloillaan. Kansantalous, joka ei kykene tasapainottamaan tuloja ja menoja, ei voi pidemmän päälle selvitä kansalaisille antamansa hyvinvointilupauksen täyttämisestä, Wallinheimo linjaa.
Wallinheimon mukaan kokoomuksen ratkaisu on kahden vaalikauden mittainen sopeuttamisohjelma, jossa menoista säästetään ja ne asetetaan tärkeysjärjestykseen. Suunnitelma on linjassa valtiovarainministeriön laskelmien kanssa, joiden mukaan talouden tasapainottaminen edellyttää 8–9 miljardin euron säästöjä seuraavan kahdeksan vuoden aikana.
Talouden tasapainottamisen tueksi tarvitaan Wallinheimon mukaan myös nopeampaa talouskasvua, korkeampaa työllisyysastetta ja kunnianhimoisempaa rakenneuudistuspolitiikkaa. Näissä onnistuminen määrittää lopulta sen, kuinka paljon leikkauksia on tehtävä.
Lopuksi Wallinheimo huomauttaa, että nykytasoisten palveluiden turvaaminen edellyttää tosiasioiden tunnustamista.
– Pohjimmiltaan kokoomus ei ehdota vallankumousta, vaan paluuta talouspolitiikkaan, joka on taas rehellinen suomalaisille. Tosiasiat ovat vihdoin tunnustettava ja samalla on myönnettävä, että kaikkeen haluamaamme meillä ei ole varaa, Wallinheimo toteaa.