Yhdysvaltojen jättipommi-iskussa kuoli paljon enemmän ISIS-terroristeja kuin luultiin

Afgaanilähteiden mukaan iskussa kuoli jopa 94 ISIS-taistelijaa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Yhdysvaltojen pommi-iskussa kuolleiden ISIS-taistelijoiden määrä on noussut. Iskussa kerrottiin ensin kuolleen 36 terroristia, mutta todellinen luku on afgaanilähteiden mukaan jopa 94. Asiasta kertoo CNN.

– Tiimimme on alueella ja he tekevät raivaustöitä, joten kuolleiden määrä voi vielä muuttua, kun he löytävät lisää ruumiita, Afganistanin puolustusministeriön tiedottaja Dawlat Waziri sanoo.

Yhdysvallat käytti iskussa GBU-43/B Massive Ordinance Air Blast bomb (MOAB) -pommia. Ydinaseita lukuun ottamatta MOAB on maailman tuhovoimaisin pommi.

– Tämä oli oikea ase oikeaa kohdetta vastaan, perusteli USA:n Afganistanissa olevien joukkojen komentaja, kenraali John Nicholson lehdistötilaisuudessa CNN:n mukaan.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)