Brysselin terrori-iskujen tekijöiden etsintä on edelleen käynnissä, Belgian ulkoministeri Didier Reynders kertoi iltapäivällä belgialaiselle televisiokanavalle RTBF:lle.
Viranomaiset arvioivat Reyndersin mukaan, että ”tekijöitä on edelleen vapaalla jalalla”.
Poliisi on pyytänyt tiedotusvälineitä pidättäytymästä sellaisten tietojen kertomisesta julkisuuteen, jotka liittyvät tekijöiden etsintään ja rikostutkintaan.
Belgian viranomaiset tekevät kaikkensa selvittääkseen terrori-iskujen tekijöiden henkilöllisyyden ja selvittääkseen, ettei muita mahdollisia tekijöitä ole vapaalla jalalla.
Useat poliisiyksiköt tutkivat Zaventemin lentokentän valvontakameroita päästäkseen selville tekijöistä.
Brysselissä tehtiin kaksi pommi-iskua Zaventemin lentokentällä ja kolmas metrovaunussa lähellä Maalbeekin metroasemaa.
Kuolleita on ainakin 20 ja haavoittuneita lähemmäs 200.
Belgia on korkeimmassa mahdollisessa hälytystilassa. Terroristijärjestö ISIS uhkasi tekevänsä lisää iskuja.





