Britannian hovi ilmoitti torstaina prinssi Philipin, 95, jäävän eläkkeelle virallisista tehtävistään.
Suorapuheinen prinssi on tullut tunnetuksi usein kuulijoitaan hauskuttaneista ja joskus myös suututtaneista lausahduksista ja vitsikkäistä heitoista.
Brittilehti Telegraph on kerännyt tästä löytyvään juttuunsa 48 prinssin mieleen jäänyttä tokaisua vuosien varrelta. Verkkouutiset poimi alle niistä joitakin.
– Jos sillä on neljä jalkaa, eikä se ole tuoli, jos sillä on siivet ja se lentää, mutta se ei ole lentokone ja jos se ui, mutta ei ole sukellusvene, kiinalaiset syövät sen. (Kansainvälisen ympäristöjärjestön WWF:n kokouksessa 1986)
– Jäkäti, jäkäti. Pane vauhtia. (Huuto laiturilla juttelevalle kuningatar Elizabethille kuningasperheen huvijahdin kannelta Belizen vierailulla vuonna 1994)
– Ennen kaikki sanoivat haluavansa lisää vapaa-aikaa, nyt he valittavat työttömyyttään. (Kommentti laman aikana vuonna 1981)
– Olet nainen, etkö olekin? (Lahjan antaneelle paikalliselle naiselle Keniassa vuonna 1984)
– Jos vietätte täällä yhtään pidempään, tulee teistä kaikista vinosilmiä. (Brittiopiskelijoille Kiinan valtionvierailulla 1986)
– Ei missään nimessä. Voisin saada jonkin karmaisevan taudin. (Pyydettiin silittämään koalaa Australiassa vuonna 1992)
– Reichskanzler! (Tervehti Saksan liittokansleri Helmut Kohlia vuonna 1997. Viimeinen titteliä käyttänyt saksalainen oli natsijohtaja Adolf Hitler).
– Olet liian lihava astronautiksi. (Vastasi vuonna 2001 13-vuotiaalle pojalle, joka sanoi prinssille haluavansa tulla isona astronautiksi)
– Näytät itsemurhapommittajalta. (Luotiliiviin pukeutuneelle naisupseerille Isle of Lewisillä vuonna 2002)
– Vieläkö te heittelette toisianne keihäillä? (Menestyneelle aboriginaaliyrittäjälle Australiassa vuonna 2002)
– On miellyttävää vaihtelua vierailla maassa, jota kansa ei hallitse. (Paraguayn diktaattorille Alfredo Stroessnerille)
– Tiesitkö, että anorektikoille koulutetaan nykyisin syömäkoiria? (Sokealle naiselle Exeterin katedraalin ulkopuolella vuonna 2002)
– Julistan tämän paikan virallisesti avatuksi – mikä ikinä se onkaan. (Kanadan valtiovierailulla vuonna 1969)





