Korkea-arvoinen loikkari kehottaa levittämään bensiiniä Pohjois-Koreaan

Pohjois-Korean eliitin tyytymättömyys Kim Jong-unin hallintoa kohtaan kasvaa, arvioi viime vuonna maasta loikannut diplomaatti.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Pohjois-Koreasta loikannut diplomaatti Thae Yong-ho sanoo, että mitä enemmän Pohjois-Koreaan leviää tietoja eristetyn maan ulkopuolelta, sitä enemmän Pohjois-Korean eliitti ilmaisee tyytymättömyyttään maan johtaja Kim Jong-unia ja hänen hallintoaan kohtaan.

Pohjois-Korean Lontoon-apulaissuurlähettiläänä toiminut Thae Yong-ho loikkasi Etelä-Koreaan viime vuoden elokuussa. Hän piti keskiviikkona ensimmäisen lehdistötilaisuutensa ulkomaalaisille mediaedustajille. Asiasta uutisoi tässä The Guardian.

– Kun Kim Jong-un tuli ensimmäistä kertaa valtaan, toivoin, että hän tekee järkeviä päätöksiä pelastaakseen Pohjois-Korean köyhyydeltä. Pian kuitenkin vaivuin epätoivoon, kun huomasin hänen rankaisevan viranomaisia ilman järkevää syytä.

54-vuotias Thae on aiemmin sanonut, että monet diplomaatit suunnittelevat loikkausta Pohjois-Koreasta.

– Sellainen kritiikki järjestelmää kohtaan, jota aiemmin oli mahdotonta edes ajatella, on koko ajan yleisempää. Meidän täytyy levittää bensiiniä Pohjois-Koreaan ja kannustaa pohjoiskorealaiset sytyttämään se tuleen, hän sanoo.

Thae on korkea-arvoisin pohjoiskorealaisdiplomaatti, joka on koskaan loikannut toiseen maahan. Hän on kertonut julkisuudessa, että nimenomaan tyytymättömyys Kim Jong-unia kohtaan sai hänet loikkaamaan maasta.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)