Miehet hakattiin kuoliaaksi, epäiltiin aikeista varastaa pyhiä lehmiä

Kaksi karjavarkaiksi epäiltyä miestä pahoinpideltiin kuoliaaksi Intiassa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

The Guardianin mukaan Nagaonin alueella Assamin osavaltiossa kyläläiset epäilivät kahden miehen yrittävän varastaa laitumella olleita lehmiä sunnuntaina sillä seurauksella, että heidät hakattiin henkihieveriin kepeillä. Miehet menehtyivät matkalla sairaalaan ja kaksi miestä on otettu kiinni tapahtuman vuoksi, kertoi paikallinen poliisi maanantaina.

Vastaavanlaisia tapauksia on raportoitu viime aikoina muitakin. Esimerkiksi viime kuussa Rajasthanin osavaltiossa väkijoukko pahoinpiteli kuoliaaksi kuorma-auton kuljettajan, jonka autosta löydettiin lehmiä. Mies kuljetti autossaan lypsylehmiä.

Miehet ovat olleet muslimeja. Ainakin kymmenen muslimia on surmattu viimeisen kahden vuoden aikana vastaavanlaisissa tapauksissa tai epäiltynä lehmän lihan syömisestä.

Hinduille lehmä on pyhä eläin. Suurin osa Intian osavaltioista on kieltänyt lehmien teurastamisen. Lakien rikkomiseste saa kovia sakkoja ja vankeusrangaistuksia

Monilla seuduilla hindut ovat muodostaneet partioita, jotka tarkastavat kuorma-autoja siltä varalta, että niissä olisi lehmiä. Partiot ovat syyllistyneet useisiin väkivallantekoihin viime kuukausien aikana.

Pääministeri Narendra Modi on vaatinut partioiden hajottamista, koska ne syyllistyvät rikoksiin uskonnon varjolla.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)