Turkin presidentti Erdogan: He yrittivät tappaa minut

Turkin presidentin mukaan kumoukselliset yrittivät pommittaa häntä.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Turkin presidentti Recep Tayyip Erdogan palasi aikaisin aamulla lauantaina Istanbuliin. New York Timesin mukaan presidentti lensi Ataturkin lentokentälle tuntemattomasta paikasta.

– Armeijan vähemmistö ei ikävä kyllä sietänyt Turkin yhtenäisyyttä. Tämä on kapina ja maanpetos. He maksavat kovan hinnan petoksestaan Turkkia kohtaan, Erdogan kommentoi NTV kanavalle.

Presidentin mukaan kumoukselliset olivat yrittäneet salamurhata hänet. Erdogan oli perjantaina lomailemassa Marmariksen lomakaupungissa. Kapinalliset olivat hänen mukaansa pommittaneet paikkaa yöllä.

– Vaikuttaa siltä, että uskoivat minun olevan siellä.

Turkin armeijan ryhmä ilmoitti perjantaina kaapanneensa vallan maassa. Sittemmin presidentti Erdogan on kertonut kaappauksen epäonnistuneen ja ilmoittanut hallituksen olevan yhä vallassa. Mediatietojen mukaan useita korkeita upseereita on jo pidätetty.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)