Uutiskanava CNN:n mukaan Dylann Storm Roof, 21, on tunnustanut surmatekonsa. Hän kertoo halunneensa sytyttää rotusodan.
Etelä-Carolinan osavaltion kuvernööri Nikki Haley sanoi NBC:n mukaan, että Roof olisi tuomittava kuolemaan.
Roof saatiin kiinni torstaina muutaman tunnin paon jälkeen. Roof oli tullut Emmanuel African Methodist Episcopal -kirkkoon, osallistunut siellä rukoustilaisuuteen ja ryhtynyt ampumaan osanottajia sen päätyttyä.
Surmansa saaneista kolme oli miehiä ja kuusi naisia. Yksi heistä oli pastori ja osavaltion demokraattisenaattori. Kolme kirkossa ollutta jäi eloon.
Verilöylystä henkiin jäänyt nainen on kertonut Roofin jättäneen hänet henkiin kertomaan, mitä tapahtui. Roofin väitetään sanoneen uhreilleen, että ”te raiskaatte naisiamme ja valloitatte maamme, teidän täytyy mennä”.





