Kapinallisten rintama voimistuu – Taliban liittyy Syyrian sotaan

Al-Jazeera -uutiskanava uutisoi Taliban-järjestön liittyvän vahvistamaan kapinallisten rintamaa Syyrian sodassa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ääri-islamilaisen Taliban-järjestön mukaan tulo Syyrian sotaan hankaloittaa entisestään sisällissodan tilannetta.

Talibanien etujoukko on jo saapunut Syyriaan. Loppuviikosta maahan on tulossa 120 sotilaan vahvistusosasto. Ennustetaan, että myöhemmin sisällissotaan olisi lähdössä satoja Taliban-sotilaita.

Taliban-sotilaiden uskotaan tukevan ääri-islamilaisen al-Nusra -ryhmittymän joukkoja.

Huhutaan myös, että Syyriassa olisi Irakista tulleita al-Qaida -taistelijoita.

Uutiskanava Al-Jazeera kuitenkin varoitti, että ilmoitus Talibanien liittymisestä sotaan voi olla tehty pelkästään propagandatarkoituksessa. Ilmoituksen todenperäisyys on vielä varmistamatta.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)