Puolustusministeri Haglund: Krim on käytännössä Venäjän hallinnassa, se on tosiasia

Puolustusministeri Carl Haglundin mukaan Venäjä on tehnyt poliittisen valinnan ja ottanut Krimin niemimaan hallintaansa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

– Krim on Venäjän hallinnassa, se on fakta, Haglund totesi Ylen ykkösaamussa.

Alueella äänestetään sunnuntaina siitä, tulisiko sen erota Ukrainasta ja liittyä Venäjään.

Kansainvälinen yhteisö on tuominnut äänestyksen ja Ukrainan nykyhallinto pitää sitä maan perustuslain vastaisena.

YK:n turvallisuusneuvosto äänestää lauantaina Ukrainan tilannetta koskevasta päätöslauselmasta. Päätöslauselmassa todettaisiin, ettei kansanäänestystä voida pitää pätevänä eikä siitä seuraavia muutoksia Krimin statukseen tulisi tunnustaa.

Venäjän uskotaan käyttävän veto-oikeuttaan ja torppaavan päätöslauselman.

Haglund uskoo Krimin äänestyksen kärjistävän Ukrainan tilannetta entisestään. Hänen mukaansa on todennäköistä että äänestys puoltaa liittymistä Venäjään.

– On mielenkiintoista nähdä kuinka Venäjällä ja Ukrainan johdossa reagoidaan äänestyksen lopputulokseen, Haglund sanoi.

Haglundin mukaan tilanteeseen olisi löydettävä rauhanomainen ratkaisu.

Pakotteista ei apua

Haglund näkee, että EU on hankalassa paikassa Ukrainan kanssa. Kriisiä ei hänen mielestään voida ratkaista taloudellisilla pakotteilla, mutta EU:n on kuitenkin pakko reagoida tilanteeseen jollakin tavalla.

Haglund muistuttaa myös, että EU:n Venäjään mahdollisesti kohdistamat pakotteet vaikuttaisivat Suomenkin talouteen.

– Kaikki pakotteet olisivat Suomen kannalta vahingollisia, Haglund totesi.

Poimintoja videosisällöistämme

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)