Tutkija Ylellä: Sinisiä kaduttaa, puolue saattaa kadota

Emilia Palosen mukaan Paavo Väyrynen oli presidentinvaaleissa sinisten ehdokas.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Helsingin yliopiston politiikan tutkija Emilia Palonen arvioi, että Sininen tulevaisuus -puolue pohtii, olisiko heidän sittenkin pitänyt asettaa oma ehdokas presidentinvaaleihin. Palonen kertoo lukeneensa kansanedustaja Timo Soinin (sin.) haastattelun, jossa tämä sanoi, että kuuden vuoden päästä puolueella on ehdokas.

– Tästä näkyy että heitä kaduttaa, että ei tullut laitettua omaa ehdokasta, Palonen sanoi hetki sitten Ylen ykkösaamussa.

Hänen mukaansa siniset on puolueena parhaillaan epävarmassa tilassa eikä sen tulevaisuutta voi ennustaa.

– Sopii miettiä, onko heitä kuuden vuoden päästä olemassakaan.

Palosen mukaan sinisten poliittinen linja ei ole vielä kirkastunut. Puolueessa on aineksia toisaalta Suomen maaseudun puolueesta, toisaalta uudenlaisesta populismista.

– Jos he profiloituvat pohjoismaisten populistien tapaan veroja vastustavana puolueena, he siirtyvät kauas SMP:läiseltä linjalta.

Sunnuntain presidentinvaaleissa moni sinisten kannattaja haki ehdokkaansa perinteiseltä suunnalta, Palonen sanoo.

– Monille Paavo Väyrynen oli sinisten ehdokas. Samankaltaisuutta on nostalgiamielessä heidän kampanjoissaan.

Hän huomauttaa, että kansanliikkeen ehdokas Väyrystä äänestivät myös monet kommunistit. Ilmiölle löytyy selitys historiasta: SMP:läisten ja korpikommunistien välinen raja oli takavuosina matala.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)