Timo Soinin mukaan puheenjohtaja Jussi Halla-ahon perussuomalaiset on ”radikaalimpaa porukkaa” kuin hänen johtamansa puolue. Toimitusministeristön ulkoministeri Soini toteaa Ilta-Sanomien haastattelussa puolueen hylänneen vanhoja arvojaan. Hän soimaa puoluetta aiemman kristillis-konservatiivisen arvopohjan menettämisestä.
– Minun aikanani puolueella oli hyvin selkeät käsitykset esimerkiksi avioliitosta. Ei perussuomalaiset tule enää kyseenalaistamaan näitä asioita, Ville Taviot ja muut tulevat nielemään nämä trans-jutut koukkuineen ja karvoineen, hän sanoo.
Puolueen oikeaa laitaa Timo Soini nimittää ”fetissioikeistoksi”. Siihen kuuluvat hänen mukaansa puheenjohtaja Jussi Halla-ahon lisäksi esimerkiksi kansanedustajat Juho Eerola, Olli Immonen ja Veikko Vallin.
– Nämä ihmiset ovat aina halunneet olla oikeistolaisia mutta eivät ole oikein kelvanneet kokoomukseen koulutuksen ja hygienian puutteen vuoksi, Soini sanoo.
Hän moittii puoluetta myös ”vinksahtaneesta ihmiskuvasta”.
– Omana aikanani islam ei ollut sellainen mörkö kuin se on nyt. Ja heille uskonto ylipäätään on mörkö.
Timo Soinin mukaan nähtävissä on myös merkkejä siitä, että puolue on siirtymässä islamin vastustamisesta myös esimerkiksi lestadiolaisten aggressiiviseen vastustamiseen.
– Monet siellä näkevät uskonnon menneen ajan takapajuisuutena. Mukana on myös seksuaalivähemmistökavereita, jotka katsovat että konservatiivinen, vanha perussuomalaisuus sulki tämän fetissioikeistolaisuuden pois. Nyt se on sallittua perussuomalaisissa.





