Venäjä näyttää laajentavan ydinasevarastoaan Kaliningradissa, selviää The Federation of American Scientists (FAS) -järjestön tuoreesta raportista.
Liettuan ja Puolan välissä sijaitseva Kaliningradin alue laivastotukikohtineen on Venäjälle sotilaallisesti tärkeä, ja sinne sijoitetut ohjukset ovat herättäneet vilkasta keskustelua läntisten tarkkailijoiden keskuudessa.
FAS on hankkinut satelliittikuvia todennäköisesti ydinaseiden varastona toimivasta bunkkerista. Sitä on järjestön mukaan kaivettu syvemmäksi viime kuukausien aikana. Varaston kerrotaan saaneen myös uuden betonikaton, kertoo uutissivusto The Guardian.
– Siinä (rakennuksessa) on kaikki tyypilliset venäläisen ydinasevaraston merkit, toteaa projektihohtaja Hans Kristensen.
Hän viittaa alueen ulkokehällä ja bunkkerin ulkopuolella oleviin useisiin aitoihin.
Bunkkerin kunnostustyöt alkoivat vuonna 2016. Uusi katto saatiin valmiiksi alkukesästä.
– Olemme tarkkailleet aluetta jo jonkin aikaa, ja siellä on tehty aiemmin joitakin parannuksia, mutta ei mitään näin dramaattista. Tämä on ensimmäinen kerta, kun olemme nähneet ydinasebunkkerin kaivuutöitä ja mitä ilmeisemmin remontin, Kristensen sanoo.
– Satelliittikuvat eivät todista, että Kaliningradissa on tällä hetkellä ydinaseita, mutta ne soittavat sen olevan aktiivinen alue.
Venäjän ja lännen vastakkainasettelun seurauksena sotilaalliset jännitteet ovat kasvaneet Itämerellä. Suhteet heikentyivät huomattavasti viimeistään sen jälkeen, kun Venäjä miehitti Ukrainalle kuuluvan Krimin ja alkoi tukea aktiivisesti separatisteja Ukrainan kriisissä.
Venäjä on siirtänyt Kaliningradiin ydinasekäyttöön sopivia Iskander-ohjuksia.





