Kokoomus on Suomen suurin vaihtoehtoliike

Tuore EVA-raportti osoittaa kokoomuksen kulkevan omaa tietään.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Kokoomus on 2000-luvun mittaan ollut Suomen omaleimaisin poliittinen liike. Kääntäen tämä tarkoittaa, että kokoomusta äänestävien mielipide-etäisyydet muihin äänestäjäryhmiin ovat verraten suuret.

Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA on kartoittanut Suomen politiikan kentän muutoksia raportissaan Politiikan sekahaku, joka julkaistiin keskiviikkona.

Raportin mukaan samanmielisimpiä kokoomuksen kannattajien kanssa ovat RKP:tä ja keskustaa äänestävät.

Porvariston ajatusmaailmassa on paljon yhteistä, sillä kaikkien muiden puolueiden kannattajien kanssa kokoomuksen kannattajien mielipiteet menevät merkittävästi keskimääräistä enemmän ristiin. Etäisyydet nykyisen hallituksen kakkospuolueeseen SDP:hen tai perussuomalaisiin ovat suurehkot.

Eniten kokoomuslaisten mielipiteet menevät ristiin vihreiden ja erityisesti vasemmistoliiton kannattajien kanssa. Eriseuraisuus vasemmistoliittolaisten kanssa ei ole sinänsä yllättävää, mutta mielipide-eroja voidaan pitää huomattavina, jos ajatellaan, että puolueet istuvat parhaillaan samassa hallituksessa. Vasemmistoliitto on radikalisoitunut koko 2000-luvun, mikä näkyy erityisesti kahdessa tuoreimmassa mittauksessa.

Lue myös: Rajat kiinni ja tulot tasan

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)