Polttoaineiden hinnat ovat nousseet rajusti. LEHTIKUVA / AFP Lionel Bonaventure

Näin kokoomus pienentäisi laskua polttoaineista ja sähköstä

Toimet olisivat puolueen mukaan toteutettavissa ilman kohtuutonta aukkoa valtiontalouteen.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Kokoomuksen eduskuntaryhmä esittää hallitukselle täsmätoimia, joilla saadaan pienennettyä laskua polttoaineista ja sähköstä ja lisättyä kansalaisten ostovoimaa.

– Olemme kuulleet suomalaisten huolen energiahintojen ja muiden arjen kustannusten kehityksestä. Suomalaisilla perheillä on oltava jatkossa paremmat mahdollisuudet selviytyä kohoavasta kustannustaakasta. Tarve kotitalouksien ostovoiman parantamiselle on nyt kova, sanoo eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Jukka Kopra tiedotteessa.

Toimet ovat oppositiopuolueen mukaan toteutettavissa siten, etteivät ne rasita kohtuuttomasti valtiontaloutta.

– Esitämme muun muassa ammattidieselin käyttöönottoa, työmatkavähennyksen laajentamista ja sähkön siirtohintojen kohtuullistamista. Haluamme myös vahvistaa kotimaisen energian tarjontaa, omavaraisuutta ja huoltovarmuutta. Suomi tarvitsee lisää edullista ja puhdasta energiaa, eduskuntaryhmän verovastaava Matias Marttinen sanoo.

Puolue vaatii hallitukselta pikaisia toimia Suomen kotitalouksien ostovoiman vahvistamiseksi.

– Kotitalouksien ostovoima paranee kestävästi vain talouskasvun kautta. Siksi vaadimme hallitukselta myös aktiivisia toimia talouskasvun vauhdittamiseen, tuottavuuden vahvistamiseen ja työllisyysasteen nostamiseen kohti pohjoismaista tasoa, Marttinen sanoo.

Kokoomuksen eduskuntaryhmä ei ole mukana perussuomalaisten laatimassa välikysymyksessä polttoaineiden ja sähkön hinnoista, koska oppositioryhmät eivät päässeet yhteisymmärrykseen välikysymyksen sisällöstä.

Kokoomus yhtyy epäluottamukseen hallitusta kohtaan, mutta puolue pitää perussuomalaisten ratkaisuja ongelmien ratkaisemiseksi vastuuttomina ja epärealistisin kalliina.

– Välikysymyksessä on nostettu esiin oikeita ongelmia ja ihmisten aitoja huolia. Siinä esitetyt keinot ongelmien ratkaisemiseksi eivät kuitenkaan ole kestäviä ja kustannustehokkaita. Ehdotusten hintalappua ei lasketa sadoissa, vaan pikemmin miljardeissa euroissa. Fiksusti mietityillä täsmätoimilla saadaan oikeampi apu ilman miljardien aukkoa valtion tuloihin, Jukka Kopra sanoo.

– Siksi emme voi allekirjoittaa perussuomalaisten laatimaa välikysymystä, mutta esitämme omat ratkaisumme ja oman epäluottamuslauseemme eduskunnassa. Isänmaalle on eduksi, mitä lyhyemmäksi nykyisen hallituksen toimikausi jää.

Puolueen eduskuntaryhmä esittää ”heti harkittavaksi” seuraavia täsmätoimia:

1. Kattavampi työmatkavähennys tukemaan myös pitkien matkojen työssäkäyntiä
2. Ammattidiesel-veronpalautus hillitsemään ammattiliikenteen kustannuksia
3. Sähkön siirtohinnat kuriin lisäpaketilla
4. Selvitetään alennettu sähkövero talvikuukausille
5. Selvitetään keinoja taittaa polttoaineveroa alaspäin tilanteissa, joissa öljyn hinta nousee poikkeuksellisesti
6. Lisää kotimaista energiaa – nopeampaa luvitusta ja lakien uudistaminen pienydinvoimaloita varten
7. 800 miljoonan euron palkkaveronkevennykset ostovoiman tukemiseksi Kokoomuksen vaihtoehtobudjetin mukaisesti.

Poimintoja videosisällöistämme
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)