Turun kaupunginjohtaja Minna Arven mukaan on havaittu, että kouluissa karanteenit, etäopetus ja jopa altistuneiden testaaminen ovat olleet toimiva tapa saada koronatilannetta haltuun.
– Meillä on todettu kouluissa jatkotartuntoja, jonka takia uskomme, että koulut ovat itse asiassa melko merkittävässä roolissa. Lapset kun ovat usein vähäoireisia, Arve sanoo Twitterissä.
Hän vastaa neurotieteilijä ja solubiologi Pirta Hotulaiselle. Hotulainen pohti jäljityksen puutteellisia resursseja koskevassa keskustelussa, voisiko prosessia keventää määrätä luokassa paikalla olleet karanteeniin ilman tarkempaa selvitystä.
Minna Arven mukaan riski jatkotartunnoille näyttää olevan todellinen erityisesti yläkouluissa, ja tartuntoja kannattaa jäljittää niissä aktiivisesti.
– Lisäksi opettajien kansallista maskisuositusta ei edelleenkään ole. Opettajien maskien laajamittaisessa käytössä auttaisi myös kansallinen suositus, hän huomauttaa.
Kouluissa yhdestä tartunnasta aiheutuu Arven mukaan helposti useita kymmeniä altistuneita. Tämä hidastaa jäljitystä.
– Siksi nopea etäopetusjakso katkaisee tartuntaketjuja ja helpottaa jäljitystä. Koulujen etäopetusjakson pituus arvioidaan aina erikseen, yleensä viikosta 2 viikkoon.
Kouluissa karanteenit, etäopetus ja jopa altistuneiden testaus on ollut Turussa toimiva tapa saada tilannetta haltuun. Meillä on todettu kouluissa jatkotartuntoja, jonka takia uskomme, että koulut ovat itse asiassa melko merkittävässä roolissa. Lapset kun ovat usein vähäoireisia.
— Minna Arve (@minnaarve) November 29, 2020
Kiitos @minnaarve ! Nämä Turun linjaukset kuulostaa todella järkeviltä!
— Pirta Hotulainen (@PirtaHotulainen) November 29, 2020
Erityisesti yläkouluissa riski jatkotartunnoille näyttää olevan todellinen ja tartuntoja kannattaa siellä aktiivisesti jäljittää. Lisäksi opettajien kansallista maskisuositusta ei edelleenkään ole. Opettajien maskien laajamittaisessa käytössä auttaisi myös kansallinen suositus.
— Minna Arve (@minnaarve) November 29, 2020





