Polyamoria on sukua moniavioisuudelle, mutta ilman sitä avioisuutta. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Kampanjoiko Yle polyamorian puolesta? Juttuvyöry jatkuu

Valtion yleisradioyhtiö on julkaissut viime aikoina todella paljon asiaa monisuhteisuudesta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Polyamorialla tarkoitetaan Wikipedian mukaan monisuhteisuuteen kuuluvaa ihmissuhdemuotoa ja ajattelu- ja elämäntapaa. Se on eräänlaista moniavioisuutta, mutta enemmänkin, sillä moniavioisuus eli polygamia käsittää vain useita avioliitonomaisia suhteita. Polyamoriassa suhteet ovat vapaita ja hyväksyttyjä.

Tiistaina Yleisradio julkaisi kolumnin polyamorisen ihmisen arjesta.

Viikonvaihteessa Ylellä nähtiin toinen kolumni otsikolla ”Vallalla on yhä romanttisen yksiavioisen rakkauden ihanne – mutta moni hakee sille vaihtoehtoa”.

Viime viikolla Ylellä puolestaan nähtiin juttu 29-vuotiaasta Essistä, joka ”avasi suhteensa”. Jutun mukaan ”ennakkoluulot juontavat asiantuntijoiden mukaan juurensa monogamianormista, eli siitä yhteiskunnan olettamuksesta tai kirjoittamattomasta säännöstä, jonka omaksumme parisuhteesta”.

Edelleen viikko sitten Yle on aloittanut dokumentaarisen tv-sarjan nimeltään Suhde2. Se mainostekstinsä mukaan ”murtaa käsityksiä ihmissuhteiden normeista”.

Viides esimerkki Ylen tarjonnasta on viikko sitten julkaistu teeman mukainen kolumni. Siinä toimittaja totesi, että ”parisuhdekäsitykseni on niin pölyttynyt, että nolottaa” ja ”havahduin omaan keskiluokkaiseen parisuhde- ja ydinperheihanteeseeni. Se tuntui kiusalliselta”.

Tämän jälkeen keskiviikkona 26. tammikuuta Ylen aamutv:ssa asiasta keskusteltiin otsikolla ”Rakkauden erilaiset muodot”.

Yle on lisäksi järjestänyt aiheesta Sexpon kanssa yhteisen keskustelutilaisuuden.

Polyamoriatarjonnan vyöryyn on kiinnittänyt huomiota Ylen entinen toimittaja Sanna Ukkola. Hän on listannut twitteriin viimeaikaista laajaa tarjontaa aiheesta.

– Onko Ylellä meneillään joku polyamorian lobbausprojekti. Ei siinä mitään, polyamoria fine, jos tykkää – mutta miten näitä Ylen polyamoria-juttuja ja sarjoja tulee nykyään päivittäin vastaan?, Sanna Ukkola twiittaa.

– Ja ei polyamoriaa vastaan ole mitään, kukin elää just kuten haluaa mutta vähän outoa, että julkinen palvelu tehtailee juttuja polyamoriasta näköjään lähes päivittäin, radio-ohjelmia ja tv-sarjoja. Onko kyseessä todella näin merkittävä ilmiö ja ovatko prioriteetit ihan kohdallaan?, hän kysyy.

Poimintoja videosisällöistämme
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)