Artikkelit: Talous

Suomalainen Protolab on kehittänyt huippusuojatun miehistönkuljetusajoneuvon puolustus- ja kriisinhallintakäyttöön.
Euroclearin monopoli arvopapereiden säilytyksessä poistuu Suomessa.
Suomen Yrittäjien liittokokouksen mielestä tehokkain keino uudistaa työmarkkinoita on lisätä mahdollisuuksia paikalliseen sopimiseen.
Uponor avasi torstaina tehtaan Annolovoon Leningradin alueella osana yhtiön kasvusuunnitelmia Venäjällä.
Omistusasujien asumiskustannukset pysyivät vuodentakaisella tasolla vuoden toisella neljänneksellä.
Talouspoliittinen ministerivaliokunta päätti perjantaina, että Suomi hakee yhdessä Viron kanssa tukea Suomen ja Viron yhdistävälle Balticconnector-kaasuputkelle.
Raha-automaattiyhdistyksen toimitusjohtaja Velipekka Nummikoski esittää Paf:n liittämistä uuteen rahapeliyhtiöön.
Puolet suomalaisista kertoo seuraavansa talousuutisia vähintään viikoittain.
Jokaisesta tehtaasta löytyy Motivan mukaan putkia ja venttiileitä, joita ei ole eristetty lainkaan.
Hallituksen suunnitelmat rataverkon osittaisesta avaamisesta kilpailulle tarjoaa mahdollisuuden junaliikenteen jatkumiselle raideosuuksilla, joista VR on luopumassa, toteaa Keskuskauppakamari.
Varman toimitusjohtaja Risto Murto näkee maahanmuutossa kotimarkkinoiden pelastajan.
Maailmanlaajuisesti yli puolet pk-yrityksistä kärsii rahoitusongelmista kansainvälisessä kaupassa, käy ilmi tuoreesta Kansainvälisen kauppakamarin ICC:n raportista.
Finpro muuttuu yhdistyksestä yhtiöksi.
Kotitalouksien varallisuutta mittaavan tutkimuksen perusteella Suomalaiset kuuluvat maailman rikkaimpien ihmisten joukkoon.
Ilmarisen toimitusjohtajan Timo Ritakallion mielestä suomalainen eläkejärjestelmä luo vakautta ja ennustettavuutta, mikä on tärkeää kilpailukyvylle.
Valtiovarainministeriön asiantuntijatyöryhmä on hahmotellut kaksi vaihtoehtoista visiota EU:n talous- ja rahaliiton kehittämiselle.
Ympäristöministeriö on lähettänyt lausuntokierrokselle lakiesityksen, jossa esitetään muutoksia rakennusten energiatodistukseen.
Helsingin kaupungin omistama Helsingin Bussiliikenne Oy eli HelB suunnittelee liiketoimintansa myyntiä Koiviston Auto -konserniin kuuluvalle Viikin Linja Oy:lle.
Ilmarinen jatkaa kiinteistösalkkunsa kansainvälistä hajautusta. Uusin investointi kohdistuu Brysseliin.
Finanssialan Keskusliitto FK toppuuttelee suunnitelmia luoda yhteinen eurooppalainen talletussuojarahasto.
Kuntien eläkevakuutus Kevan toimitusjohtaja Jukka Männistö on jättänyt keskiviikkona Kevan hallitukselle eroanomuksen tehtävästään.
Helsingin seudulla kampaajalle pääsee tulevana itsenäisyyspäivänä, kertoo alueen kauppakamari.
Suomen Yrittäjänaiset odottaa liikenne- ja viestintäministeri Anne Bernerin (kesk.) kontolla olevalle normien purkamisurakalle riuskaa edistämistä.
Maitotilojen rakennemuutos kiihtyy ja tilojen jatkamishalukkuus laskee entisestään kohti vuotta 2020.
Digitan yt-neuvottelut on saatu päätökseen.
Työnantajan täytyy aina varmistua ulkomaalaisen työntekijän työnteko-oikeudesta, muistuttaa aluehallintovirasto. Velvollisuus koskee myös turvapaikanhakijoita.
Hallitus vahvisti keskiviikkoisella tiedonannollaan, että lomarahaa ei tarvitse jatkossakaan maksaa niissä yrityksissä, joissa se ei ole aiemmin ollut käytössä. Asiasta voidaan siis sopia työpaikoilla, työsopimuksissa.
Elinkeinoelämän keskusliitto EK:n mielestä hallituksen päätös korvata sunnuntaikorvauksien ja ylityölisien leikkaukset lomarahanleikkauksella oli sinänsä perusteltu ratkaisu, mutta se ei saa nostaa yritysten kustannuksia.
Asuntokaupan volyymit kasvoivat jo kolmatta kuukautta peräkkäin elokuussa, kertoo Huoneistokeskus.
Opposition kansanedustajien mielestä hallituksen talouspolitiikan linja on väärä, ja Suomen pitäisi noudattaa taloustieteilijä Joseph Stiglitzin neuvoja.
Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK:n johtokunta päätti tiistaina, että järjestö eroaa Keskuskauppakamarin alla toimivasta elintarvikeketjun kauppatapalautakunnasta.
Suomen Yrittäjien mukaan lomarahauudistus pitäisi rajata niihin tapauksiin, joissa on työehtosopimusmääräyksiä lomarahasta tai asiasta pitäisi saada sopia paikallisesti.
Pellervon taloustutkimuksen (PTT) mukaan ensi vuosi näyttää synkältä, vaikka viennin odotetaan elpyvän.
Keskuskauppakamarin mielestä yhdenkään yrityksen kustannukset eivät saa nousta hallituksen lomarahapäätöksen takia.
Suomalaisista 69 prosenttia pitää perustuloa hyvänä ajatuksena, selviää Kelan teettämästä kyselystä.
Hallituksen päätös tehdä lomarahasta lakisääteinen ja leikata sitä 30 prosentilla tuo uusia kustannuksia järjestäytymättömille pienyrittäjille, kun lomarahaoikeus ulotetaan 225 000 työntekijälle, toteaa Suomen Yrittäjät.
Hallitus ehdottaa, että eduskunta hyväksyisi yhdistetystä EU:n patenttituomioistuimesta tehdyn sopimuksen.
SAK:laisen Teollisuusalojen ammattiliiton mielestä Nokian Renkaissa käydyt yt-neuvottelut ovat olleet täyttä teatteria. Yhtiö irtisanoo 122 työntekijää.
Hallituksen tavoite Suomen velkaantumisen taittamisesta vuoteen 2019 mennessä ei ole toteutumassa.
Suhdannetilanteessa on Elinkeinoelämän keskusliiton mukaan tapahtunut pientä paranemista syyskuussa.