Artikkelit: Talous

Naisia on pörssiyhtiöiden toimitusjohtajina kohta seitsemän, kun vuonna 2014 heitä oli vain yksi.
Koko teollisuuden työpäiväkorjattu tuotanto oli tämän vuoden maaliskuussa 2,6 prosenttia suurempi kuin viime vuoden vastaavaan aikaan.
Teollisuuden uusien tilausten arvo oli maaliskuussa 26,6 prosenttia suurempi kuin viime vuoden maaliskuussa, kertoo Tilastokeskus.
Työttömien työnhakijoiden määrä työnvälitystilastossa laskee parhaillaan nopeammin kuin edellisessä työmarkkinaennusteessa odotettiin.
Suomen Pankin mukaan kotitaloudet ovat Suomessa ja Ruotsissa ennätyksellisen velkaantuneita tuloihinsa nähden.
Nyt esitetty kokonaisuus valinnanvapauslaiksi kohtuullinen, mutta sitä on pakko eduskunnassa korjata, jotta pk-yritykset pysyvät mukana, Suomen Yrittäjien puheenjohtaja Jyrki Mäkynen sanoo.
Suomalaisen kuluttajan näkövinkkelistä taloustilanne on tällä hetkellä valoisa, arvioi pääekonomisti Timo Hirvonen FIMistä.
Yhtiön omien raporttien mukaan Terrafamen kaivos Sotkamossa uhkaa pilata pohjavettä entistä laajemmalta alueelta, kertoo Ylen uutiset.
Viennin kasvua tilastoitiin maaliskuussa lähes kaikille tärkeimmille tavararyhmille.
Kiinteistöverotusta varten kehitetään uusi maapohjan arvostamisjärjestelmä, joka on tarkoitus ottaa käyttöön vuonna 2020.
Kuntaomisteisten yhtiöiden pitäisi saada jatkaa sote-palvelujen tuottajina vuoden 2019 jälkeen, sanoo Kuntaliiton varatoimitusjohtaja Hanna Tainio.
Kuluttaja-asiamiehen ja aluehallintoviranomaisten viimesyksyinen valvontakampanja osoitti, että autoluottoja mainostetaan kuluttajille puutteellisilla ja epäselvästi esitetyillä tiedoilla.
Suomen Vuokranantajat on huolissaan hallituksen retoriikasta, jolla asumistukimenojen kasvu sysätään yksityisten vuokranantajien syyksi.
Taloyhtiöiden korjaushankkeissa ei näy kasvua tänä tai ensi vuonna, selviää Kiinteistöliiton korjausrakentamisbarometrista.
Heikki Pursiaisen mielestä pahinta yritystuissa on se, että niillä kannustetaan kannattamattomaan liiketoimintaan.
Osa puolueettomilta vaikuttavista sijoittamisen verkkosivustoista saattaa olla maksettuja myynninedistämiskampanjoita.
Mikko Mursulan mukaan markkinoilla odotetaan Ranskan presidentinvaalien toista kierrosta varsin yksituumaisena.
Etujärjestön mukaan Suomeen tarvittaisiin heti 9 000 uutta ohjelmistoammattilaista.
Handelsbankenin pääekonomisti Tiina Heleniuksen mukaan globaali suhdanne alkaa ensi vuonna heikentyä.
Suomi on putoamassa eurooppalaisesta johtoasemasta takamatkalle teollisuuden digitalisaatiossa, koska meiltä puuttuu valtakunnallinen digitalisaatiostrategia, arvioidaan Teknologiateollisuus ry:ssä.
Vuoden alusta voimaan tullut osittainen varhennettu vanhuuseläke on tammi-maaliskuussa kiinnostanut asiakkaita, kertoo työeläkeyhtiö Ilmarinen.
Suomen Seutuverkot ry perää strategisia linjauksia ja tavoitteita tietoliikenneyhteyksien parantamiseksi Suomessa.
Kansallismielisen Marine Le Penin voitto Ranskan presidentinvaaleissa olisi Danske Bankin ekonomistien mielestä haaste Suomen taloudelle ja Euroopan rahamarkkinoille.
Sekä tekstiilien että vaatteiden valmistuksen toimialojen liikevaihto on kasvussa.
Finanssialan Keskusliitossa ollaan tyytyväisiä sähköisen asunto-osakerekisterin toteutuksen käynnistymiseen.
Meyerin Turun telakka rakentaa kaksi maailman suurimpiin kuuluvaa Icon-luokan risteilijää, kertoo Lännen Media.
Euribor-korkojärjestelmään kaavaillut muutokset eivät tällä erää toteudu.
Saksalaisen Ifo-tutkimuslaitoksen asiantuntijakyselyn mukaan euroalueen taloustilanne ja näkymät paranevat selvästi vuoden toisella neljänneksellä.
Poliittisten päättäjien pitää huolehtia, että toimintaympäristö mahdollistaa investointien ja työllisyyden myönteisen kehityksen, vaaditaan Metsäteollisuus ry:ssä.
Alle 36-vuotiaiden naisten kokema kehno kohtelu autokaupoissa tekee heistä Danske Bankin mielestä erityisen kiinnostavan kohderyhmän digitaalisen autokaupan kehittämisessä.
Kuntasektorin kuukausipalkkaisilla työntekijöillä oli säännöllisen työajan keskiansio viime vuonna 2 772 euroa kuukaudessa.
Valtiolla työskentelevien kuukausipalkkaisten mediaaniansio oli 3 539 euroa vuonna 2016.
Tilastokeskuksen mukaan vuokrat nousivat tammi-maaliskuussa vuodentakaisesta 2,6 prosenttia.
Suomen ja Viron välisen kaasuputken rakennusprojektin ensimmäiset julkiset hankinnat käynnistyivät viime viikolla, kerrotaan Baltic Connector -yhtiöstä.
Osaavan työvoiman saatavuus alkaa muodostua pullonkaulaksi, joka estää talouskasvun.
Reilun kaupan yhdistys kertoo tuotteidensa myynnin kasvaneen viime vuonna lähes kymmenen prosenttia.
Yritysten suhdannenäkymät vahvistuvat Uudellamaalla, mutta ammattitaitoisten osaajien löytäminen pulmallista, vaikka työttömyys on edelleen korkea, kerrotaan Helsingin seudun kauppakamarista.
Elinkeinoelämän keskusliiton mukaan taloussuhdanteet ovat parantuneet tänä vuonna kaikilla päätoimialoilla.
Saksan ja Ranskan kerrotaan ajaneen tiukempia vaatimuksia.
Markkinoilla on tiistaina tervehditty myönteisesti Kreikan ja sen velkojien kanssa syntynyttä sopua maan talouden uudistusohjelmasta.