Kompressoriyksikön hankinta Suomen ja Viron välisen kaasuputkea varten käynnistyi viime maanantaina. Offshore-putkien valmistuksen sekä asennuksen hankinnat alkoivat viime perjantaina.
– Näiden hankintojen käynnistymisen myötä Balticconnector-putken rakennusprojekti etenee suunnitelmien mukaisesti ja aikataulussa. Tämä on tärkeää kokonaisprojektin etenemisen kannalta, kertoo Baltic Connector Oy:n toimitusjohtaja Herkko Plit yhtiön tiedotteessa.
Baltic Connector Oy on vuonna 2015 perustettu valtionyhtiö, joka toteuttaa Suomen osuuden Suomen ja Viron välille rakennettavasta Balticconnector-kaasuputkesta.
Putki yhdistää valmistuttuaan Suomen ja Baltian maiden kaasuverkostot. Hanke on 75-prosenttisesti EU:n rahoittama, ja sen on tarkoitus valmistua vuoteen 2020 mennessä.