Teknologiateollisuus varoittaa Suomen putoavan takamatkalle ilman digistrategiaa

Suomi on putoamassa eurooppalaisesta johtoasemasta takamatkalle teollisuuden digitalisaatiossa, koska meiltä puuttuu valtakunnallinen digitalisaatiostrategia, arvioidaan Teknologiateollisuus ry:ssä.

Suomessa yli 300 yritystä investoi DIMECC Oy:n toimintaan yhteensä yli 200 miljoonaa euroa. Valtaosa DIMECCin kautta tehdyistä investoinneista ohjataan korkeakoulujen ja tutkimuslaitosten tutkimustyöhön.

Yrityssektorin investointien rinnalle tarvitaan nyt kuitenkin Teknologiateollisuus ry:n mielestä julkista rahoitusta, jotta kasvu ei kuihdu. Yhdistys muistuttaa, että julkinen rahoitus, jolla tutkimuslaitokset pidetään mukana yritysten johtamassa innovaatiotyössä, on viime vuodet dramaattisesti vähentynyt.

– Hallituksen puoliväliriihestä saimme viitteitä, että myös julkisen rahoituksen osuutta kasvatettaisiin takaisin aikaisemmalle tasolle. Riittävien tki-panostusten varmistaminen on nyt avainasia, sillä innovaatio- ja tutkimusyhteistyön tuotto on kansantaloutemme kasvulle elintärkeä, korostaa DIMECC Oy:n hallituksen puheenjohtajaksi vastikään valittu Wärtsilän teknologiajohtaja Ilari Kallio.

Teknologiateollisuuden toimitusjohtaja Jorma Turunen puolestaan huomauttaa, että teknologiateollisuus on päässyt kasvuun kiinni, mutta Suomen nousu kuopasta on vasta alkanut.

– Panostamalla juuri nyt teollisuuden ja tutkimuslaitosten yhteistyöhön digitalisaation alueella hallitus voi vauhdittaa merkittävästi yritysten kasvua ja investointeja, Turunen ehdottaa.

Suomelta puuttuu valtakunnallinen digitalisaatiostrategia, ja olemme siksi putoamassa Teknologiateollisuus ry:n mukaan eurooppalaisesta johtoasemasta takamatkalle teollisuuden digitalisaatiossa.

Mainos