Liikenneviraston selvitykset suosittavat uuden nopean Espoo-Lohja-Salo -yhteyden rakentamista ja rantaradan kehittämistä lähijunaliikenteen kysynnän tarpeisiin.
Uusi tutkimus osoittaa, että solujen pinnalla ilmentyvissä tarttumisreseptoreissa esihistoriallisista ajoista asti säilynyt molekulaarinen koodisekvenssi säätelee solujen liikkumista.
Suurin osa suomalaisista uskoo, että olemme työntekijöinä ahkeria. Erilaiset kansainväliset työaikavertailut eivät kuitenkaan tue käsityksiä suomalaisten poikkeuksellisesta ahkeruudesta.
Ministeriöiden virkamiesjohdon vahva sitoutuminen EU-asioiden valmisteluun ja vaikuttamiseen on välttämätöntä, jotta Suomen vaikutusmahdollisuudet unionissa paranevat.
Salaattia, pinaattia ja muita vihreitä, runsaasti nitraattia sisältäviä lehtivihanneksia syömällä voi mahdollisesti pienentää riskiään sairastua glaukooma-silmäsairauteen.
Ruotsin sisäministeri Anders Ygemanin mielestä Suomen ja Ruotsin kaltaiset maat eivät voi pysyä EU:n nettomaksajina, jos muut maat eivät kanna taakkaa pakolaiskriisistä.
Kuopio, Lahti, Oulu, Tampere ja Vantaa tarjoavat koululaisilleen epäterveellisen paljon lihaa, selviää ympäristöjärjestö WWF:n tekemästä selvityksestä.
Suomi ja Irak ovat jatkaneet keskusteluja kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneiden tai turvapaikkahakemuksensa peruuttaneiden irakilaisten paluusta Irakiin.
Suomea markkinoidaan ulkomaille Team Finland -henkisessä, nimeään vaihtaneessa vuosijulkaisussa osaamisella ilmasto-ongelmien ratkaisemisessa ja niukkojen resurssien hyödyntämisessä.
Perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalon mukaan pakolaiskriisi on karannut eurooppalaisten päättäjien käsistä sinisilmäisen ja vastuuttoman maahanmuuttopolitiikan vuoksi.