Aamulehti kutsuu jatkossa puhemiestä puheenjohtajaksi, palomiestä pelastajaksi

Kokoomuksen kansanedustaja Timo Heinonen kysyy, onko Aamulehden linjaus tarpeen.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Aamulehti kertoo tästä löytyvässä pääkirjoituksessaan pyrkivänsä kohti neutraalia kielenkäyttöä.

”Suomi on monella tavalla tasa-arvoinen kieli, mutta luottamus-, virka-, laki- ja puhemiehistä on syytä luopua”, kirjoituksessa todetaan.

– #Aamulehti ei enää käytä #puhemies, #palomies, #lautamies tai muita sukupuoleen osoittavia nimityksiä uutisissaan, kokoomuksen Timo Heinonen tviittaa.

Hän kysyy toisessa tviitissään ihmisten mielipiteitä linjaukseen ja kysyy, onko tällainen tarpeen.

Pääkirjoituksessa todetaan, ettei sukupuolta ole syytä häivyttää elämästä tai koko Suomen kieltä muuttaa ainakaan sanomalehdessä. Tiettyjä tehtäviä ei kuitenkaan tulisi sen mukaan laittaa yhden sukupuolen nimiin.

Myös eduskunnan puhemies Maria Lohela on jakanut kirjoituksen Facebookissa.

– Puhemiehestä puheenjohtaja, asiamiehestä edustaja, lautamiehestä maallikkotuomari, palomiehestä pelastaja ja uskotusta miehestä uskottu, jne, hän kirjoittaa.

Aamulehti kirjoittaa, että linjaukset voivat tuntua monen mielestä näpertelyltä.

”Se on ymmärrettävää kritiikkiä – tasa-arvossa on suurempiakin ongelmia kuin muutama titteli. Niin onkin. Haluamme kuitenkin kiinnittää tähän asiaan omalta osaltamme huomiota, koska muutos rakentuu osista.”

https://www.facebook.com/mlohela/posts/1504650559601232

Poimintoja videosisällöistämme
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)