Ympäristöpolitiikan professori: Meidän pitää oppia elämään niukkuudessa

Energiakriisin pelätään iskevän vielä pahemmin seuraavana talvena.
Jalankulkijoita kausivalojen loisteessa Helsingin keskustassa. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA
Jalankulkijoita kausivalojen loisteessa Helsingin keskustassa. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA

Venäjän ympäristöpolitiikan professori Veli-Pekka Tynkkysen mukaan presidentti Vladimir Putinin johtama Venäjä pyrkii käyttämään kaikkia mahdollisia keinoja Euroopan jakamiseksi.

– Ensimmäinen etappi lännessä on, että me ymmärretään se maailmankuva, millä keinoilla Venäjä pyrkii hajottamaan lännen yhtenäisyyttä ja myös pelaamaan muita kolmansia maita puolelleen, Tynkkynen sanoo Verkkouutisille.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Seuraava talvi tulee olemaan Euroopalle vielä vaikeampi, kun kaasuvarastoja ei saada enää täytettyä venäläisellä maakaasulla.

– Tämän varaan Putinin Venäjä on laskenut, että Eurooppa ei ole yhtenäinen vaan hajoaa ja populistiset ääriliikkeet nousevat niin vasemmalla kuin oikealla laidalla.

– Nyt meidän huomio on tietysti sähkössä, kaasussa ja öljyssä, mutta kyllä tämä on laajempi kysymys ja meidän pitäisi ajatella, mikä on Putinin Venäjän mentaliteetti.

”Venäjä on käytännössä kaivos oy”

Veli-Pekka Tynkkynen on Venäjän ympäristöpolitiikan professori Aleksanteri-instituutissa sekä Venäjän energia- ja luonnonvarapolitiikan dosentti Maanpuolustuskorkeakoulussa.

Tynkkysen mukaan Venäjä pitää itseään ”virtojen suurvaltana”, joka käyttää raaka-aineiden lisäksi esimerkiksi pakolaisia ja jopa avaruusromua muiden valtioiden vahingoittamiseen ja kiristämiseen.

Professorin mukaan lännellä on kuitenkin keinot vastata Venäjän kiristykseen, koska suurin osa raaka-aineista tuotetaan länsimaisella teknologialla.

Poimintoja videosisällöistämme

– Jos ajatellaan niitä sektoreita, millä Venäjä varallisuutensa hankkii, käytännössä voi sanoa, että Venäjä on kuin kaivos oy, joka tuottaa metalleja, öljyä, kaasua, kivihiiltä ja uraania lännen teknologialla.

– Kun teknologian vienti lopetetaan tai tehdään kalliiksi ja hankalaksi, raaka-aineiden tuotanto muuttuu kannattamattomaksi, Tynkkynen sanoo.

Venäläiselle maakaasulle ja öljylle asetetut hintakatot ovat professorin mukaan toimiva tapa vähentää Venäjän tuloja. Pakotteita pitäisi kuitenkin entisestään laajentaa koskemaan myös muita keskeisiä raaka-aineita.

Hyvinvointi erotettava kulutuksesta

Eurooppa yrittää nyt paikata venäläistä fossiilista energiaa ostamalla kaasua ja öljyä esimerkiksi Qatarista ja Saudi-Arabiasta. Tynkkysen mukaan näin voidaan toimia lyhyellä aikavälillä, mutta samalla pitäisi varoa uusien haitallisten riippuvuuksien luomista.

– Tämä on herätys, että me olemme olleet riippuvaisia venäläisestä fossiilisesta energiasta sekä rakennettu sitä riippuvuutta. Me olemme myös monen muun raaka-aineen ja teknologian osalta riippuvaisia esimerkiksi Kiinasta.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Näiden riippuvuuksien purkaminen vaatii professorin mukaan isoa muutosta paitsi energian tuotantoon myös kulutukseen. Kaikkea Venäjän fossiilista energiaa ei ole mahdollista korvata uusiutuvalla energialla.

– Kaikki energiansäästö on pois siitä, että meidän ei tarvitse korvata aiemmin ostettua kaasua uudella kaasulla. Meidän täytyy luoda uudenlainen kulttuuri, jossa ihmisten hyvinvointi on erotettu energian kulutuksesta.

– Tämä on iso herätys siihen, miten me voimme rakentaa yhteiskunnan kestokykyä ilman, että tuhoamme hyvinvointivaltion, joka takaa demokratian. Meidän pitää oppia elämään resurssien niukkuudessa.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos