Asuinkerrostalon rakennustöitä Vantaalla Kivistön kaupunginosassa. Arkistokuva. LEHTIKUVA / AKU HÄYRYNEN

Yle: Työpaikkojen väheneminen aiheuttaa epävarmuutta rakennusalalla

Pääluottamusmies pelkää nuorten osaajien lähtevän kokonaan pois alalta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Asuinrakennustuotannon merkittävä vähentyminen on aiheuttanut epävarman tilanteen alan työntekijöille, Yle kertoo.

Uusien asuintalojen rakentamisen tarve on laskenut, koska moni valmis asunto odottaa tälläkin hetkellä ostajaa. Samalla tarvetta rakennusalan työntekijöille on aiempaa vähemmän. Tavallisesti töitä on riittänyt kiireeksi asti etenkin kasvukeskuksissa.

Työ- ja elinkeinoministeriön erityisasiantuntija Liisa Larja kertoo, että avoimien työpaikkojen määrä rakennusalalla on ollut alamäessä jo pidempään.

– Konkurssien määrä on kasvussa ja aloitukset sekä luvat laskussa. Työvoimapula on vaihtunut kysynnän pulaksi, Larja sanoo Ylelle.

Myös valtakunnallinen rakentaja Lujatalo oy on joutunut reagoimaan tilanteeseen. Yritys on irtisanonut kesän aikana toimihenkilöitään, ja antanut lomautusvaroituksen myös rakennustyöntekijöille.

Moni Lujatalon työntekijä on pohtinut alanvaihtoa. Näin on tehnyt myös Ylen haastattelema kirvesmies Jesse Järvi.

– On siinä miettimistä, että mitä sitä tehdään. Täytyykö tässä vielä koulun penkille perhana lähteä? Ei suljeta pois sitäkään vaihtoehtoa, hän pohtii.

Hän arvelee, että lomautusten myötä moni rakennusalan tekijä vaihtaa alaa pysyvästi.

Lujatalon pääluottamushenkilön Marko Metsäpellon mukaan tilanne on vaikea. Rakennusala on kärsinyt pitkän aikaa nuorten, osaavien henkilöiden puutteesta. Nyt työntekijöiden keski-ikä rakennusliikkeillä on suhteellisen korkea.

– On huolestuttava kysymysmerkki, palaako nuori osaava jengi enää rakentamisen pariin, Metsäpelto sanoo Ylelle.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)