Wagner-joukkoja vähätellään nyt valtionmediassa

Venäjä vaikuttaa aloittaneen propagandakampanjan Wagner-ryhmän maineen tuhoamiseksi.
Wagner-joukkoja Venäjällä. AFP / LEHTIKUVA / STRINGER
Wagner-joukkoja Venäjällä. AFP / LEHTIKUVA / STRINGER

Venäjä on aloittanut Wagner-joukkojen vastaisen propagandakampanjan valtion omistamilla tiedotusvälineillä.

Virolaisen bloggaajan Twitteriin jakamalla videolla näkyy pätkä venäläisen televisiokanavan lähetyksestä, jossa verrataan Wagner-joukkoja Venäjän omaan armeijaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Tässä on hieman uutta ajateltavaa myytistä Wagner-joukkojen tehokkuudesta, lähetyksen alussa sanotaan.

Ohjelmassa kyseenalaistetaan Wagner-joukkojen tehokkuus ja väitetään Wagnerilla kestäneen kauemmin Bahmutin valtaamisessa kuin mitä meni muilla joukoilla Maruipolin ”vapauttamiseen”, kuten videolla asiaa kuvataan.

Mariupolia kuvataan lähetyksessä huomattavasti Bahmutia suuremmaksi ja tärkeämmäksi kohteeksi.

Lähetyksessä todetaan sen tavoitteena olevan tuoda ”objektiivinen ja puolueeton” tilannekuva tietoisuuteen, vaikka sen lopussa kiitelläänkin ”rohkeita” Wagner-sotilaita taisteluista.

Myös ajatuspaja Institute for the Study of War ISW:n tuore raportti kertoo Venäjän propagandakampanjasta.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Propagandistit toteuttavat todennäköisesti tiedotuskampanjan tuhotakseen Wagner-ryhmän maineen ainutlaatuisen tehokkaana taistelujoukkona tukeakseen Venäjän puolustusministeriön pyrkimyksiä hajottaa Wagner-ryhmä ja integroida entiset Wagner-taistelijat puolustusministeriön rakenteisiin, raportissa kirjoitetaan.

ISW katsoo, että propagandakampanjan tavoitteena on paitsi organisoida Wagner-ryhmän joukkoja uudelleen myös tuhota kapinan aloittaneen Wagner-johtaja Jevgeni Prigozinin maine.

Venäjällä rekisteröitiin yön mittaan yhteensä lähes 400 droonia.
Venäjän diktaattori on ollut jo toista viikkoa poikkeuksellisen vähän esillä.
Tullin mukaan yritys väitti ajoneuvojen olevan menossa Kazakstaniin tai Turkkiin.
Mainos