Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrien nousu on hidastunut selvästi aiemmasta, tiedottaa Tilastokeskus.
Vuokrien nousu oli pääkaupunkiseudulla huomattavasti hitaampaa kuin muualla Suomessa. Vuokrat nousivat vuoden toisella neljänneksellä pääkaupunkiseudulla 0,5 % ja muualla Suomessa 1,8 % vuodentakaisesta.
Eniten vuokrat nousivat Oulussa, 2,5 prosenttia.
– Vapaarahoitteisessa vuokramarkkinassa on edelleen nähtävissä vaikeuksia kuitata inflaatiota ja kulujen kasvua vuokrankorotuksina. Tilanne näkyy erityisesti pääkaupunkiseudulla, jossa pienistä vuokra-asunnoista on tällä hetkellä ylitarjontaa. Alueelliset erot vuokrakehityksessä ovat nyt suuria, Tilastokeskuksen yliaktuaari Martti Korhonen sanoo tiedotteessa.
Eniten yksiöiden vuokrat nousivat Rovaniemellä (2,3 prosenttia), kaksioiden Oulussa (2,6 prosenttia) ja perheasuntojen Hämeenlinnassa (3,3 prosenttia).
– Perheasunnot pärjäävät nyt vapaarahoitteisista asunnoista kaikkein parhaiten. Pääkaupunkiseudun ulkopuolella kehitys on tasaisempaa myös pienemmissä asunnoissa. Kaikkein surkein tilanne on Helsingin ja Espoon yksiöissä. Vantaalla kysyntä on nostanut yksiöiden vuokria muuta pääkaupunkiseutua enemmän, Korhonen toteaa.
ARA-asunnoissa vuokrien nousukäyrä on jyrkästi vapaarahoitteisia asuntoja korkeampi. ARA-vuokrat ovat nousseet pääkaupunkiseudulla 2,6 prosenttia ja muualla maassa 2,9 prosenttia verrattuna vuotta aiempaan.
– ARA-asunnoissa vuokrat määräytyvät puhtaasti kuluperusteisesti, joten niissä vuokrien nousu vastaa tosiasiallista kulujen kasvua. Samat kulut koettelevat myös vapaarahoitteisia asuntoja, mutta niissä sopimusperusteisia, elinkustannusindeksiin sidottuja vuokrankorotuksia ei ole välttämättä uskallettu tehdä heikon markkinatilanteen takia, Korhonen kertoo.