Volgogradissa jysähti – Lukoilin öljynjalostamo vaarassa

Ukrainan väitetään iskeneen tärkeän jalostamon alueelle Volgogradissa.
Liekit valaisivat yötaivasta Volgogradissa. Kuvakaappaus videolta/Telegram
Liekit valaisivat yötaivasta Volgogradissa. Kuvakaappaus videolta/Telegram

Venäjän Volgogradissa on sosiaalisessa mediassa kiertävien tietojen perusteella tapahtunut yöllä useita räjähdyksiä. Paikalta kuvatuilla videoilla näkyy savupatsaita ja taivaanrantaa valaisevia liekkejä.

Vahvistamattomien tietojen mukaan kyseessä oli ukrainalainen lennokki-isku, jonka sanotaan kohdistuneen Lukoilin öljynjalostamolle.

Volgogradin jalostamo on eräs venäjän suurimpia. Ukraina on iskenyt jalostamolle Venäjän täysimittaisen hyökkäyssodan aikana ainakin kolmesti. Lennokki-iskut ovat sytyttäneet satelliittikuvissa havaittuja tulipaloja.

Tuoreimman iskun mahdollisesti aiheuttamista vahingoista ei vielä aamupäivällä ollut tarkkaa tietoa.

Ukraina on yhdistänyt vastahyökkäyksessä droonit, maataistelurobotit, tykistön ja elektronisen sodankäynnin.
Polttoainehuollon häirintä oli keskeinen osa Ukrainan Vivaldi-vastahyökkäystä Lymanin suunnalla.
Rajattu isku voisi alkaa ilman näkyvää valmistelua. ISW:n skenaariossa tavoitteena ei olisi vallata Viroa vaan pakottaa Nato vaikeaan paikkaan.
Mainos