Ukrainaa ja Natoa tukevia mielenosoittajia neuvostomuistomerkillä Berliinissä. AFP / LEHTIKUVA / ODD ANDERSEN

Viron presidentti: Jokainen Euroopan maa on Venäjän naapurimaa

Alan Karisin mukaan yksikään Euroopan maa ei olisi turvassa sodassa Venäjää vastaan.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Viron presidentti Alan Karis varoitti perjantaina Lennart Meri -konferenssissa pitämässään puheessa Venäjän muodostavan uhan koko Euroopalle ja maanosan elämäntavalle. Asiasta kertoo Viron yleisradioyhtiö ERR.

Karis kritisoi joidenkin maiden näkemystä siitä, että vain Venäjän välittömien rajanaapurien pitäisi sijoittaa puolustukseen. Hänen mukaansa näissä maissa ei tajuta, että Venäjän aggressio kohdistuu välittömien naapurimaiden lisäksi koko Eurooppaan, Natoon ja näiden maiden elämäntapaan.

– Sodassa Venäjän kanssa yksikään paikka Euroopassa ei olisi turvassa. Jokainen Euroopan maa on Venäjän naapuri, Karis linjasi.

Viron presidentti painotti myös, että Venäjän uhka ei katoa kiltteydellä tai myönnytyksillä.

– Venäjä on rikkonut liikaa sopimuksia meidän ja liittolaistemme kanssa, mukaan lukien maamme syntymätodistuksen, Tarton rauhansopimuksen vuodelta 1920, Karis totesi.

– Diktaattorien vaatimuksiin suostuminen ei ole ikinä tuonut kestävää rauhaa. Sen sijaan rauha on vallinnut, kun olemme tulleet pois mukavuusalueeltamme ja nousseet sortovaltaa vastaan.

Karisin mukaan länsimaiden viholliset ajattelevat demokraattisten maiden olevan heikkoja. Tämä koettu heikkous taas kasvattaa niiden itsevarmuutta ja saa ne liittoutumaan keskenään.

Karis harmittelikin puheessaan menneisyyden päätöksiä.

– Eurooppa menetti satojen miljardien edestä puolustuskykyä, koska emme investoineet [puolustukseen] kahta prosenttia [bruttokansantuotteesta], johon sitouduimme vuonna 2014, Karis sanoi.

Näiden seikkojen vuoksi sekä Natoa että panostuksia puolustukseen tarvitaankin presidentin mukaan enemmän kuin koskaan. Hän nostaa esimerkiksi Viron päätöksen nostaa tilapäisesti puolustusmenot viiteen prosenttiin bruttokansantuotteesta.

Ukrainan paikan Karis näkee myös puolustusliitossa.

– Ei vain siksi, että se olisi paras rauhanomaisen tulevaisuuden takuu Ukrainalle, mutta koska Ukraina puolustushalunsa ja päihittämättömien asevoimiensa kanssa tekisi Natosta paljon vahvemman ja Euroopasta turvallisemman, Karis tiivisti.

– Olen varma, että joku päivä Ukraina liittyy Natoon.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)