Vihreiden ryhmäjohtaja: Itärajan esteitä voidaan vahvistaa

Rajavartiolaitoksella on Atte Harjanteen mukaan paras näkemys tarvittavista toimista.
Rajavartijat partioivat Suomen ja Venäjän raja-alueella Varpaanlahden rajavalvonta-alueellla Imatralla. LEHTIKUVA / LAURI HEINO
Rajavartijat partioivat Suomen ja Venäjän raja-alueella Varpaanlahden rajavalvonta-alueellla Imatralla. LEHTIKUVA / LAURI HEINO

Vihreiden eduskuntaryhmän puheenjohtaja Atte Harjanteen mielestä itärajan turvallisuutta voidaan parantaa nykyistä tehokkaammilla esteillä.

– Koko itärajan jykevä aidoittaminen tuskin olisi käytännössä mahdollista tai edes tarkoituksenmukaista. Fyysisiä esteitä voidaan vahventaa, ja Rajavartiolaitoksella on tähän liittyen varmasti paras asiantuntemus, Harjanne sanoo Verkkouutisille.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Venäjän mahdollinen hybridivaikuttaminen ja painostaminen siirtolaisilla on herättänyt huolia rajaturvallisuudesta.

Oppositiopuolue kokoomus on vaatinut hallitukselta toimia. Myös sotatieteiden tohtori, kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen sanoi hiljattain, että Suomen pitää käynnistää heti aitojen rakentaminen itärajalla. Hänen mukaansa asiasta ei tarvitse kysyä Euroopan unionilta.

– Puolaa, Liettuaa ja Kreikkaa kannattaa konsultoida, ovat rakentaneet. Läpi ei tulla. Liettua majoittanut läpipäästetyt kontteihin rajalla, 8 000 työnnetty takaisin. EU:n lupaa eivät kysyneet eikä pidäkään, Kanniainen kommentoi Twitterissä.

Harjanne ei pidä koko itärajan aitaamista tarpeellisena, mutta hänen mukaansa asiassa ei pidä kysyä lupaa muualta, jos sellaiseen ratkaisuun päädyttäisiin.

Poimintoja videosisällöistämme

– Päätös on tietysti Suomen oma, hän sanoo.

– Eri maiden raja-alueet ja tilanteet ovat erilaisia. Kukin jäsenmaa tosiaan päättää omista toimistaan itse ja valitsee omaan tilanteeseensa parhaiten sopivat toimet, hän viittaa Puolan, Liettuan ja Kreikan ratkaisuihin.

Harjanne pitää tärkeänä, että Suomessa varaudutaan hybridivaikuttamiseen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Suomella on velvollisuus ja oikeus puolustaa alueellista koskemattomuuttaan ja turvallisuuttaan. Se edellyttää, että viranomaisten resurssit ovat kunnossa ja lainsäädännössä on toimivat työkalut vastata tilanteen mukaan, hän sanoo.

– Suomessa varautuminen on hyvällä tasolla. Sitä myös kehitetään jatkuvasti ja on hyvä, että sisäministeriössä ja hallituksessa mietitään uusia toimia ja välineitä turvallisuuden varmistamiseen kaikissa tilanteissa.

LUE MYÖS:
Kokoomuksen Jukka Kopra vaatii EU:lta rahoitusta itärajan aidan rakentamiseen

Mainos - muuta luettavaa
Mainos