Vihreät on kansanedustajan mukaan lähentynyt vasemmistoliittoa

Markkinaliberaaliksi julistautuva puolue äänestää eduskunnassa samoin kuin vasemmistoliitto.
Vihreiden logo puoluekokouksessa Turussa 23. toukokuuta. STR / LEHTIKUVA / LAURA UKKONEN
Vihreiden logo puoluekokouksessa Turussa 23. toukokuuta. STR / LEHTIKUVA / LAURA UKKONEN
Vihreiden logo puoluekokouksessa Turussa 23. toukokuuta. STR / LEHTIKUVA / LAURA UKKONEN
Vihreiden logo puoluekokouksessa Turussa 23. toukokuuta. STR / LEHTIKUVA / LAURA UKKONEN

Kansanedustaja Arto Satonen (kok.) ottaa kantaa vihreiden asemaan.

– Vihreät sanovat, että he eivät ole vasemmistoliitto. Eivät toki olekaan, mutta äänestävät samoin kuin vasemmistoliitto! Tämä on luettavissa eduskunnan täysistuntojen ja valiokuntien pöytäkirjoista. Keskeisissä asioissa kannat ovat hyvin yhtenäiset, Satonen kirjoittaa X-alustalla ja toteaa, että oppositiossa jokainen puolue voi määritellä vapaasti linjansa.

Elinkeinoelämän valtuuskunta Evan viestintäpäällikkö Mikko Laakso huomauttaa ketjussa, että vihreiden äänestäjät ovat kymmenessä vuodessa siirtyneet SDP:n äänestäjistä selvästi vasemmalle, lähemmäs vasemmistoliittoa.

Vihreät päätti puoluekokouksessa sunnuntaina, että puolue on edelleen sitoutunut velkajarruun, mutta linjauksen mukaan Suomen ei pidä tulkita EU:n finanssipoliittista sääntelyä liian kireästi. Vihreistä on myös esitetty kommentteja, joissa velkajarrun ei uskota pitävän tai että siitä ”ei kannata pitää kynsin ja hampain kiinni”.

Taloustieteilijä Juha Tervala arvioi Verkkouutisille viikonloppuna, että vaikka vihreät kertoo olevansa markkinaliberaali puolue, kansanedustajan ja puolueen talouspoliittisen työryhmän puheenjohtajan Saara Hyrkön sopeutuslista on lähes kokonaan veronkorotuksia.

– Se heijastaa sopeutusohjelman hyvinkin vasemmistolaista valtiokeskeistä linjaa, Tervala totesi.

Lisäksi hän laski, että Hyrkön ehdottamissa sopeutustoimissa on neljä miljardia ilmaa. Esimerkiksi joidenkin haittaverojen kohdalla verokertymä on laskettu suureksi, ja on vaikea arvioida, mihin luvut perustuvat.

LUE MYÖS:
Vihreiden uusi puolueohjelma tarjoaa hyvää elämää kaikille

Helsinki Garden -hankkeeseen ei ole käytetty yhtäkään euroa veronmaksajien rahaa.
Puolueen kannatus korostuu Lähi-idässä ja Pohjois-Afrikassa syntyneiden joukossa.
Perussuomalaisten mukaan mahdolliset epäselvyydet on selvitettävä perinpohjaisesti.
Mainos