Vihreät pysyy velkajarrussa

Puolueen mukaan Suomen ei pidä tulkita EU:n finanssipoliittista sääntelyä liian kireästi.
Vihreät pitää puoluekokoustaan viikonloppuna Turussa. STR / LEHTIKUVA / LAURA UKKONEN
Vihreät pitää puoluekokoustaan viikonloppuna Turussa. STR / LEHTIKUVA / LAURA UKKONEN

Vihreät pysyy velkajarrussa, Turussa kokoontuva puoluekokous päätti sunnuntaina. Puoluekokous hyväksyi työryhmän esityksen, jossa ”puoluekokous kehottaa puoluehallitusta ja eduskuntaryhmää ja mahdollisia tulevia ministereitä huomioimaan Vihreiden hyväksytyt talouspolitiikan linjat ja toimimaan velkajarrusääntelyn kehittämiseksi jatkossakin niin, että Suomi ei tulkitse tai sovella EU:n finanssipoliittista sääntelyä liian kireästi, sekä kehittämään EU:n finanssipoliittisia sääntöjä.”

Työryhmän esityksen voitto oli lappuäänestyksessä sen verran selkeä, ettei kokouksen puheenjohtaja pitänyt ääntenlaskentaa tarpeellisena.

Keskustelu velkajarrusta velloi vihreissä puoluekokouksen alla. 45 jäsentä oli allekirjoittanut puoluekokousaloitteen, jossa vaadittiin velkajarrusta irtautumista ja lisää liikkumatilaa talouspolitiikkaan. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta arvioi ennen puoluekokousta johdon linjalla olevan kuitenkin puolueväen tuki takanaan.

Kaikki eduskuntapuolueet Vasemmistoliittoa lukuun ottamatta ovat sitoutuneet velkajarruun. Myös Tampereella viikonloppuna kokoontuvaan SDP:n puoluekokoukseen on jätetty useita velkajarrua vastustavia aloitteita.

Kilpailu suurimman puolueen paikasta kiristyy huhtikuun eduskuntavaalien alla.
Ryhmäjohtajan mukaan liian moni Suomeen muuttanut on jäänyt ilman riittävää kielitaitoa ja työtä.
Entinen pääministeri Antti Rinne nousee eduskuntaan Uudenmaan vaalipiiristä.
Mainos