Vetoomus Ukrainasta: Tarjotkaa neuvotteluiden sijaan riittävästi aseita

Oleksi Danilovin mukaan aseet ovat ainoa Venäjän ymmärtämä argumentti.
Venäjä on jatkanut Ukrainan siviilikohteisiin iskemistä. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / ANATOLII STEPANOV
Venäjä on jatkanut Ukrainan siviilikohteisiin iskemistä. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / ANATOLII STEPANOV

Ukrainan kansallisen turvallisuus- ja puolustusneuvoston sihteeri Oleksi Danilov pyytää Facebook-julkaisussaan länsimaita lopettamaan maan istuttamisen neuvottelupöytään maahan hyökänneen Venäjän kanssa.

Viimeksi Italian puolustusministeri Guido Crusetto totesi Ukrinformin mukaan uskovansa, että Ukrainan ja Venäjän tuominen Kiinan välittämiin rauhanneuvotteluihin on välttämätöntä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Kun hyökkääjän tavoite on edelleen sama – Ukrainan tuhoaminen – viime aikoina esitetyt aloitteet rauhanomaisen ratkaisun löytämiseksi ovat pelkkää venäläismielistä rauhanturvaamista, Danilov kirjoittaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Älkää jatkuvasti viekö meitä neuvottelupöytään, antakaa meille vain tarpeeksi aseita. Aseet ovat paras sovittelija ja ainoa argumentti, jonka Venäjä ymmärtää.

Myös Kiinan ulkoministeri Qin Gang kutsui Venäjän hyökkäyssotaa ”Ukrainan kriisiksi” ja vaati siihen poliittista ratkaisua. Kiinan aseman hän totesi puolueettomaksi.

Euroopan unionin ulkoasioiden ja turvallisuuspolitiikan korkea edustaja Josep Borrell puolestaan totesi, etteivät EU:n ja Kiinan suhteet normalisoidu, ellei Kiina käytä asemaansa Venäjän suostuttelemiseen vetämään joukkonsa pois Ukrainasta.

Ensimmäiset paketit lähetettiin monta viikkoa ennen kuin lähettäjä jäi kiinni.
Euroedustajan mukaan Venäjä harjoittaa "rationaalista barbariaa".
Ukraina osoitti uutta pitkän kantaman iskukykyään käyttämällä kotimaista tuotantoa olevia risteilyohjuksiaan.
Mainos