Venäjällä Novgorodin alueella sijaitsevaan Soltsyn lentotukikohtaan iskettiin elokuun puolivälin jälkeen lennokein. Satelliittikuvat vahvistivat Venäjän menettäneen iskussa Tu-22M3 -pommikoneen, kuten Verkkouutiset uutisoi.
Kuvien perusteella muut tukikohdan koneet katosivat iskun jälkeen. Tämä tukee tietoa, jonka mukaan Venäjä joutui siirtämään koneet pois tukikohdasta hyökkäyksen vuoksi.
Radio Free Europe vieraili Soltsyn kaupungissa iskun jälkeen. Kaupunki sijaitsee noin kahden kilometrin päässä lentotukikohdasta.
Osa kaupungin asukkaista kertoi medialle pitävänsä aluetta todellisena kohteena Ukrainan iskulle. Toiset taas sanoivat pelkäävänsä Venäjän viranomaisia enemmän, kuin lennokki-iskuja. Osa vannoi kostoa.
– Ei minua pelottanut, olen itsekin entinen asevoimien mies, iskun kuullut 65-vuotias mies sanoi.
Hänen mukaansa alueella sijaitsevan lentotukikohdan vuoksi on loogista, että paikka on oikeutettu kohde Ukrainan iskuille.
– Ei se yllättänyt. Ei ole olemassa mitään ”selustaa”, mekin olemme osa rintamaa, hän sanoi.
Kaupungin museota ylläpitävä mies sanoo, ettei lentotukikohtaa ole käytetty taistelulentoihin pitkään aikaan. Harjoituslentoja on lennetty, mutta hän uskoo niidenkin loppuvan iskun myötä.
– Tämä on hermostuttavaa aikaa, kukaan ei puhu toisilleen. Turvallisuuspalvelut ovat valppaampia kuin koskaan, FSB on kaikkialla. En minäkään aio sanoa mitään. Olen jo 70, mutta en tahdo vankilaan, eräs eläkeläinen sanoo.
– On vaarallista edes puhua siitä, mitä tapahtuu.