Venäläinen sotilaspoliisi vaurioituneen rakennuksen edessä Ukrainan Donetskissa 27. syyskuuta. AFP / LEHTIKUVA / ANDREY BORODULIN

Venäjän vaarallinen käänne: Tämä vaatii liikekannallepanon

Kremlin paineet voivat mepin mukaan johtaa "nyt tai ei koskaan" -ajatteluun.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Geostrateginen tilanne on ajautumassa hyvin vaaralliseen vaiheeseen, kirjoittaa europarlamentaarikko Mika Aaltola (kok./EPP.). Venäjä lähestyy tienhaaraa sodassa, jossa ei ole enää strategista järkeä.

– Rikkiammutun Donetskin valtaaminen on hyödytön tavoite, Moskova tietää tämän. Joka päivä Ukrainan iskut selustaan lisäävät kustannuksia, Aaltola kuvailee X-ketjussaan.

Hänen mukaansa Putinin hallinto on yhä enemmän siirtymässä sodan ”juurisyy”-tavoitteeseen: lännen heikentämiseen.

– Se on johdonmukainen osa tarinaa, jossa Venäjä väittää olevansa sodassa lännen kanssa. Drone- ja sabotaasioperaatiot ovat osa tätä valmistelua, Aaltola toteaa.

– Moskova on tilanteessa, jossa sisäiset paineet pakottavat tuplaamaan panokset, vaikka resurssit ovat rajalliset. Tämä vaatii liikekannallepanon, Aaltola arvioi.

Länsi taas on tällä hetkellä heikompi kuin kahden, kolmen vuoden päästä.

– Aikaikkuna on nyt tai ei koskaan. Tämä tekee hetkestä poikkeuksellisen vaarallisen.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)