Venäjän sotilasjohto keskusteli ydinaseen käytöstä

Kenraalien arvioidaan olevan turhautuneita heikkoon menestykseen.
Venäjän sotilasjohto on tyytymätön sodan kulkuun. LEHTIKUVA / MARTTI KAINULAINEN
Venäjän sotilasjohto on tyytymätön sodan kulkuun. LEHTIKUVA / MARTTI KAINULAINEN

Venäjän korkeat sotilasjohtajat ovat keskustelleet mahdollisesta ydinaseen käytöstä, kertoo The New York Times.

Tiedot perustuvat useisiin korkean luokan amerikkalaisiin virkamieslähteisiin. Mikään ei toistaiseksi viittaa siihen, että Venäjä olisi tehnyt mitään toimia ydinaseen käyttämiseksi. Tiedot ovat peräisin lokakuun puolivälistä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Jo pelkästään ydinaseista keskusteleminen on kuitenkin herättänyt huolta Yhdysvaltain presidentti Joe Bidenin hallinnossa. Venäjän presidentti Vladimir Putin ei ole ollut mukana keskusteluissa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Yhdysvaltain kansallisen turvallisuusneuvoston jäsen John F. Kirby ei kommentoi tietoja.

– Olemme pitäneet alusta asti Venäjän kommentteja ydinaseen mahdollisesta käytöstä syvästi huolestuttavina ja ottaneet ne vakavasti, Kirby toteaa NYT:lle.

NYT:n mukaan keskustelut ydinaseista kertovat siitä, että Venäjän kenraalit ovat turhautuneita armeijan sotilaalliseen menestykseen Ukrainassa. Venäjä on viime aikoina perusteettomasti syyttänyt Ukrainaa “likaisen pommin suunnittelusta”.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos