Venäjälle ilmestyi pahaenteisiä mustia kylttejä Vladimir Putinin puheen alla

Kylttien mukaan "Venäjän raja ei pääty mihinkään".
Kaduille ilmestyneissä kylteissä julistetaan, että Venäjän rajat eivät päädy mihinkään. TELEGRAM/ВЧК-ОГПУ
Kaduille ilmestyneissä kylteissä julistetaan, että Venäjän rajat eivät päädy mihinkään. TELEGRAM/ВЧК-ОГПУ

Moskovan katujen varsiin on ilmestynyt pahaenteisiä kylttejä, joiden mukaan ”Venäjän raja ei pääty mihinkään”.

Kuvia kylteistä on julkaistu muun muassa sosiaalisen median palveluissa Telegramissa ja Twitterissä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kyltit ovat ilmestyneet katukuvaan Venäjän diktaattori Vladimir Putinin tiistaina pitämän puheen alla. Kansalaisia kehotetaan kylteissä myös ”katsomaan ja kuuntelemaan” Putinin tiistaina pitämää puhetta.

Pahaenteisten kylttien Venäjän rajojen päättymättömyydestä arvioidaan myös liittyvän Putinin pitämän puheen sisältöön. Tiistaina pitämässään puheessa Putin muun muassa puolusteli Ukrainassa aloitettua ”erikoisoperaatiota” sekä väitti länsimaita syylliseksi sotaan.

Puhetta seuraa torstaina 22. helmikuuta järjestettävä ”juhlatilaisuus” Moskovan Luzhniki-stadionilla, johon myös Putinin odotetaan osallistuvan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Riippumattomat venäläiset uutislähteet kertovat, että kaikkia valtion työntekijöitä ja opiskelijoita on kehotettu osallistumaan tapahtumaan. Venäjän valtio on luvannut myöntää kaikille tapahtumiin osallistuville opiskelijoille ”vapautuksen opiskelusta” koko päiväksi.

LUE MYÖS:
Vladimir Putin: Länsi on syyllinen sotaan

Puolustusministeri Andrei Belousovia pidetään asevoimien ja turvallisuuspalvelu FSB:n luottomiehenä.
Iskut voivat vähentää tuotantoa yli miljoonalla tynnyrillä, arvioi ukrainalainen analyytikko.
Halu etääntyä Yhdysvalloista osoittaa Slawomir Debskin mielestä vaarallista historiantajun puutetta.
Mainos