Venäjä siirtää joukkoja Valko-Venäjälle – kaksi harjoitusta samaan aikaan

Moskovan johtaman sotilasliiton joukkoja siirretään Valko-Venäjälle rauhanturvaoperaation ja joukkotuhoaseuhkien torjunnan harjoituksiin.
Joukkoja matkalla harjoituksiin Valko-Venäjälle. Kuva: www.en.odkb-csto.org
Joukkoja matkalla harjoituksiin Valko-Venäjälle. Kuva: www.en.odkb-csto.org

Venäjän johtaman sotilasliiton joukkoja siirretään Valko-Venäjälle harjoituksia varten. Sotilaiden on määrä harjoitella rauhanturvaoperaation toteuttamista ja joukkotuhoaseuhkien torjuntaa.

Kollektiivisen turvallisuussopimuksen järjestön (CSTO) joukot valmistautuvat kahteen samanaikaiseen harjoitukseen. Murtumaton veljeys 2026- ja Este 2026 -harjoitukset järjestetään ensi viikon aikana.

Sotilasliiton keskiviikkona julkaiseman tiedotteen mukaan harjoituksiin osallistuvien joukkojen siirtäminen Valko-Venäjälle ajoittuu tälle viikolle. Joukkoja saapuu Venäjältä, Kazakstanista, Kirgisiasta ja Tadžikistanista.

Murtumaton veljeys on rauhanturvajoukkojen komentopaikka- ja esikuntaharjoitus. Sen tarkoituksena on virallisten tiedotteiden mukaan harjoitella yhteisen rauhanturvaoperaation valmistelua ja toteuttamista.

Harjoitus järjestetään Losvidon harjoitusalueella Vitebskissä Valko-Venäjän pohjoisosassa.

Sotilasliiton esikuntapäällikkö, Venäjän asevoimien kenraalieversti Andrei Serdjukov kertoi syyskuussa, että rauhanturvaoperaation harjoitteluun osallistuu varsinaisten sotilasjoukkojen lisäksi muun muassa taistelu- ja kuljetusilmailuyksiköitä, pioneereja ja drooniyksiköitä. Serdjukov on ollut aiemmin tärkeässä roolissa Venäjän hyökkäyssodassa Ukrainassa.

Mukana on lisäksi sotilaslääkinnän henkilöstöä, Valko-Venäjän pelastusviranomaisten yksikkö sekä maan sisäministeriön joukkoja ja OMON-erikoispoliiseja.

Toisessa harjoituksessa torjutaan biologisia uhkia

Samaan aikaan Valko-Venäjällä järjestettävä Este 2026 -harjoitus keskittyy biologisten uhkien torjumiseen.

Starodorožskin harjoitusalueella järjestettävään harjoitukseen osallistuu sotilasliiton yhteinen säteilyuhkien ja kemiallisten ja biologisten uhkien torjuntaan sekä lääkinnälliseen tukeen erikoistunut joukko.

Serdjukovin mukaan harjoituksessa käsitellään myös toimintaa tilanteessa, jossa vaarallinen tartuntatauti leviää nopeasti ja laajalle alueelle. Tarkoituksena on harjoitella sotilasliiton yhteisiä vastatoimia.

Harjoituksilla pyritään tiedotteen mukaan parantamaan joukkojen yhteistoimintaa ja valmiutta erilaisissa kriisitilanteissa. Serdjukov on korostanut, että sotaharjoitukset ovat ennalta suunniteltuja eikä niitä ole suunnattu kolmansia maita vastaan.

Harjoituksiin osallistuvien sotilaiden määrää ei ole toistaiseksi kerrottu julkisuuteen. Viime vuoden lokakuussa samannimisiin harjoituksiin osallistui Tadžikistanissa noin 1 500 henkilöä ja yli 200 sotilas- ja erikoiskaluston yksikköä.

Liettua vahvistaa Kaliningradin rajansa vartiointia

Poimintoja videosisällöistämme

Liettua on päättänyt samaan aikaan vahvistaa Venäjän Kaliningradin alueen vastaisen rajansa vartiointia.

Verkkouutiset kertoi torstaina, että Liettua lähettää noin sata sotilasta avustamaan rajavartiolaitosta Kaliningradin vastaiselle rajalle. Sotilaiden on tarkoitus osallistua rajaturvallisuuden varmistamiseen noin kahden viikon ajan.

Liettuan sisäministeriö perusteli keskiviikkona ilmoitettua ratkaisua alueen turvallisuustilanteella ja Latvian rajalla sattuneella välikohtauksella. Latvian viranomaisten mukaan aseistetut, naamioituneet saattajat yrittivät ohjata noin 20 siirtolaista Valko-Venäjältä Latvian puolelle ja uhkailivat latvialaisia sotilaita. Myöhemmin naamioituneet henkilöt ylittivät Latvian rajan, vahingoittivat sähkökeskusta ja varastivat kaksi valvontakameraa,

Liettuan puolustusministeriö on nostanut esiin myös viitteet Venäjän mahdollisesta uudesta liikekannallepanosta.

Liettuan sisäministeri Martynas Katelynas painotti, että maan rajatilanne on rauhallinen ja sotilaiden käyttäminen rajaturvallisuuden tukena on ennaltaehkäisevä toimenpide.

Liettua ei ole ilmoittanut sotaharjoituksia rajavalvonnan vahvistamisen syyksi.

Venäjän johtama sotilasliitto on valmistellut Valko-Venäjän harjoituksia jo kuukausien ajan. Niiden yksityiskohtia käsiteltiin kesäkuussa järjestetyissä esikuntaneuvotteluissa, joissa sovittiin muun muassa osallistuvista joukoista ja käytännön järjestelyistä.

Harjoitusten on määrä päättyä ensi viikon perjantaina.

Tanskan tiedustelun mukaan Venäjä on käynnistänyt sabotaasioperaatioita Ukrainalle aseita toimittavia tanskalaisyrityksiä vastaan.
Ukrainalla on vakava pula ilmatorjuntaohjuksista.
Mainos