Venäjän Su-34-hävittäjä. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

Venäjä pudotti 27 pommia omiin kyliin

Moskova käyttää Ukrainan kertoman perusteella surutta ilmaiskuja Kurskin asutusalueilla.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ukraina kertoo Venäjän ilmavoimien tehneen runsaasti ilmaiskuja omille asutuille alueille Kurskissa.

Ukrainan asevoimien pääesikunnan tilannekatsauksessa kerrotaan venäläiskoneiden pudottaneen siellä vuorokauden aikana 17 pommitustehtävässä yhteensä peräti 27 pommia asutusalueille.

Ukrainan tunkeutuminen Venäjän Kurskiin näyttää muodostuvan pitkäaikaiseksi operaatioksi. Moskovalla näyttää yhä olevan vaikeuksia saada tilannetta hallintaansa ja venäläislähteissä on kerrottu, että Kreml pyrkiikin nyt viestimään kansalle, miksi se asettaa Itä-Ukrainan taistelut etusijalle Kurskin puolustamisen sijaan.

Venäläiset viranomaisläheet arvioivat Meduzalle, että taistelut Kurskissa tulevat jatkumaan vielä useita kuukausia. Puheet ovat ristiriidassa julkisuudessa liikkuneiden väitteiden kanssa, joiden mukaan diktaattori Vladimir Putin olisi määrännyt Venäjän sodanjohdon ajamaan ukrainalaiset ulos Kurskista lokakuun alkuun mennessä.

LUE MYÖS:
Arvio Venäjältä: Taistelut Kurskissa jatkuvat kuukausia

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
Näkökulma

Kun totuus on vasemmistolainen

Kaikki arvostelu on ”antitiedettä”, kun totuus on vasemmistolainen, professori Jukka Savolainen varoittaa näkökulmassaan.

Näkökulma

Kun totuus on vasemmistolainen

Kaikki arvostelu on ”antitiedettä”, kun totuus on vasemmistolainen, professori Jukka Savolainen varoittaa näkökulmassaan.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)