Venäjä esitteli vangittuja brittisotilaita televisiossa

Sotilaat pyytävät Boris Johnsonia auttamaan heidät kotiin.
Tuhoutuneita venäläisajoneuvoja Itä-Ukrainassa. LEHTIKUVA / AFP Anatolii Stepanov
Tuhoutuneita venäläisajoneuvoja Itä-Ukrainassa. LEHTIKUVA / AFP Anatolii Stepanov

Kaksi Ukrainan sodassa vangiksi jäänyttä brittisotilasta on esiintynyt Venäjän valtiollisessa televisiossa. He pyysivät tulevansa vaihdetuksi vangittuun venäjämieliseen ukrainalaispoliitikko Viktor Medvedtšukiin.

Asiasta uutisoi britannialainen sanomalehti The Times.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Sotilaat jäivät vangeiksi Mariupolissa taistellessaan Ukrainan merijalkaväen kanssa. He esiintyivät videoilla kolmannen, tuntemattomaksi jääneen miehen kanssa.

Toinen brittisotilaista oli videolla vahingoittumaton. Toisella oli mustelmia. He pyysivät Britannian pääministeri Boris Johnsonia auttamaan heidät kotiin.

Medvedtšuk puolestaan jäi Britannian salaisen palvelun vangiksi viime viikolla sen jälkeen, kun hän oli paennut kotiarestista kolme päivää Venäjän hyökkäyksen jälkeen.

Ukrainan armeija on julkaissut videon, jossa Medvedtšuk pyytää tulevansa vaihdetuksi ukrainalaisiin sotavankeihin.

Ukrainan presidentti arvioi rauhanprosessin olevan jumissa ainakin syksyyn asti.
Pauli Aalto-Setälän mukaan puolustaja ei ole luovuttanut, ja Ukrainan tukemisen pitää jatkua.
Venäjän energialaitokset ovat olleet jatkuvien iskujen kohteina.
Mainos