Sotilaat varustautuvat hyökkäykseen Karjalan prikaatin järjestämässä Karelian Sword 25 sotaharjoituksessa Pahkajärvellä Kouvolassa 28. toukokuuta 2025., LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

”Varaudumme vihdoin yhdessä kaikkeen mahdolliseen ja mahdottomaltakin tuntuvaan”

Suomessa varautumisen tavoitteena on pysyä rauhantilassa, muistuttaa kansanedustaja Timo Heinonen.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Kokoomuksen kansanedustaja Timo Heinonen muistuttaa Forssan Sanomissa julkaistussa mielipidekirjoituksessa, että Suomi ja muut Nato-maat nostavat puolustusbudjettiaan yhdessä Venäjän, ei Yhdysvaltain takia.

Tällä viikolla Naton huippukokouksessa päätettiin massiivisista lisäpanostuksista yhteiseen puolustukseen. Aiemmin päätetty 2 prosenttia bruttokansantuotteesta puolustusmenoihin korotettiin nyt yhteensä viiteen prosenttiin. Tästä 3,5 prosenttia kuuluu niin kutsuttuun kovaan puolustukseen. Loput 1,5 prosenttia on sitä tukevaa huoltovarmuutta, kriittisen infran suojaamista ja liikkuvuuden parantamista.

– Oleellisinta tässä on huomata se, että ei Nato-maat ja Suomi yhtenä niistä ole korottamassa puolustusmenoja Trumpin takia vaan vain ja ainoastaan Venäjän Vladimir Putinin takia, Heinonen huomauttaa.

– Varaudumme vihdoin yhdessä kaikkeen mahdolliseen ja mahdottomaltakin tuntuvaan, hän jatkaa.

Venäjän uhan lisäksi Heinonen mainitsee Ukrainan tilanteen ja sieltä opittujen asioiden vaikuttaneen varautumiseemme.

– Meillä Nato-mailla on esimerkiksi merkittäviä puutteita drone-kyvykkyyksissä, mutta myös ilma- ja ohjuspuolustuksessa sekä ampumatarvikkeissa, hän listaa.

Suomi on Heinosen mukaan varautunut hyvin; irtautuminen Ottawan sopimuksesta, uusien F35-hävittäjien hankinta, maavoimien mittava kehittämishanke, reservin kasvattaminen yli miljoonaan sotilaaseen ja panostukset uusiin ampumaratoihin sekä vapaaehtoiseen maanpuolustukseen ovat jo nyt käynnissä olevia hankkeita.

Heinonen listaa Suomen keskeisimmäksi tavoitteeksi pysyä rauhantilassa jatkossakin.

– Siksihän liityimme viime kaudella puolustusliitto Natoon ja siksi vahvistamme edelleen omaa puolustustamme. Ja siksi myös tuemme Ukrainaa sodassa hyökkääjävaltio Venäjää vastaan, niin kauan kun tarvitsee, Heinonen summaa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)