Sotaa vastustavia kylttejä Venäjän suurlähetystöllä Lontoossa. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Valtava isku Kremlille: Jopa 400 vakoojaa potkittu ulos Euroopasta

Britannian turvallisuuspalvelun päällikön mukaan Venäjän vakoilukykyjä on heikennetty merkittävästi.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Venäjän kyky vakoilla Euroopassa on kokenut lähihistorian suurimman strategisen kolauksensa, Britannian kotimaan turvallisuudesta vastaavan MI5:n johtaja Ken McCallum sanoo.

CNN:n mukaan McCallum kertoi vuotuisessa Britanniaa kohtaavia uhkia käsitelleessä puheessaan, että Euroopasta on karkotettu tämän vuoden aikana noin 600 venäläistä virkamiestä. Heistä peräti 400 oli Britannian tiedustelun arvion mukaan todellisuudessa vakoojia.

Karkotukset ovat hänen mukaansa ”todella, todella suuri aukko” Venäjän tiedustelulle. Hän kertoo Euroopan maiden jakavan tietojaan karkotetuista, ettei Moskova kykene sijoittamaan yhdestä maasta ulos potkittua vakoojaa toiseen valtioon.

– Toivon tilanteen jatkuvan sellaisena, että todella suuresta osasta koulutettua ja kokenutta venäläistä tiedusteluväkeä tulee olemaan paljon aiempaa vähemmän hyötyä isossa osassa maailmaa vuosia eteenpäin.

Pelkästään Britanniasta on tänä vuonna karkotettu 23 diplomaatteina maahan sijoitettua venäläistä vakoojaa. Lisäksi britit ovat evänneet 100 diplomaattiviisumihakemusta turvallisuussyistä.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)