Hänen mukaansa Yhdysvallat lisää turvallisuusapua Ukrainalle, jotta asevoimilla olisi kaikki mahdollisuudet omaan vastahyökkäykseen.
– Tiedämme, että keväällä, kun sää paranee ja se alkaa jo parantua, voimme odottaa, että venäläiset haluavat lähteä hyökkäykseen joillakin alueilla, emmekä tiedä tarkalleen missä ja miten. Mutta haluamme varmistaa, että ukrainalaiset pystyvät paremmin puolustautumaan sitä vastaan, sanoi Yhdysvaltain puolustusministeriön tiedottaja John Kirby Voice of America -lehdessä.
– Jos he päättävät omista hyökkäysoperaatioistaan, heillä olisi kyky suorittaa ne. Kehitämme Ukrainalle tarjoamaamme kapasiteettia, hän lisäsi.
Kirbyn mukaan Ukraina tarvitsee panssaroituja ajoneuvoja, tykistöä, ilmapuolustusta ja logistista tukea.
– Nämä on todella jokaisen armeijan elinvoima taistelukentällä. Kuinka pitää heidät taistelussa. Kuinka huoltaa heitä, kuinka saada varaosia, ruokaa, vettä ja polttoainetta. Joten näiden pitäisi olla myös prioriteettien joukossa, Kirby sanoi.