Uusia räjähdyksiä Krimillä, Ukrainan iskua epäillään

Räjähdyspaikan lähellä sijaitsee venäläisjoukkojen radioasema ja ilmatorjuntapatteri.
Tulipalo lähellä Sevastopolin kaupunkia. / chp_sevadtopol / Telegram
Tulipalo lähellä Sevastopolin kaupunkia. / chp_sevadtopol / Telegram

Miehitetyllä Krimin niemimaalla on tapahtunut useita voimakkaita räjähdyksiä sunnuntai-illan ja maanantain vastaisen yön aikana. Liikenne niemimaalle johtavan Kertshinsalmen yli pysäytettiin hetkellisesti.

Suspilne-median haastatteleman asukkaan mukaan Sevastopolin eteläpuolella sijaitsevan Fiolentin niemen luota kuului kolme voimakasta ja useita pienempiä räjähdyksiä. Ukrainan sotilastiedustelu GUR:n ja laivaston epäillään osallistuneen uusiin iskuihin.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Räjähdyspaikassa sijaitsi tiettävästi Venäjän asevoimien signaalitiedustelu- ja ilmatorjuntayksikkö. Ukrinformin mukaan Fiolentissa on 12 antennilla varustettu merijalkaväen radioasema.

Myös Sevastopolin keskustassa kuultiin illan aikana räjähdyksiä. Ukraina teki viime viikolla onnistuneen ohjusiskun kaupungissa sijaitsevaa sotilassatamaa vastaan. Kuivatelakan raivaaminen ja korjaaminen kestää asiantuntijoiden mukaan jopa kuukausia, minkä uskotaan heikentävän Mustanmeren laivaston toimintakykyä lähiaikoina.

Arctic Metagaz -alus oli useiden valtioiden pakotteiden kohteena.
Edulliset torjuntadroonit muuttivat sodan kustannuslaskelman.
Izdelije-30-ohjuksesta on pyritty tekemään edullinen ja helposti valmistettava.
Mainos